4 kadencja, 18 posiedzenie, 2 dzień (05.04.2002)
9 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz o zmianie innych ustaw (druk nr 341).
Poseł Andrzej Fedorowicz:
To nie jest wystąpienie. Pytam panią minister o konkretny przypadek, o konkretny zapis w ustawie. Dotyczy to tzw. domniemania - że z domniemania mam płacić, ja, abonent mam płacić miesięcznie odpowiednią kwotę. Czy ja, domniemany płatnik, muszę płacić za coś, co nie jest pożądane dla mego ucha, co nie jest pożądane dla mego wzroku, dla mojej rodziny? Czy mam płacić za radio, którego nie chcę słuchać? A chciałbym płacić za radio, którego słucham z przyjemnością. W imię jakiej zasady mam płacić za to wszystko, co leje się z ekranu telewizji przeciwko Polsce, Polakom, Kościołowi, konkretnym opcjom politycznym, m.in. tej, którą reprezentuję?
Mam również pytanie do pana przewodniczącego. Panie Przewodniczący! Kto ustala w ośrodkach regionalnych zasady chociażby relacjonowania wydarzeń regionalnych? Kto zakazuje obsługi spotkań z posłami, którzy nie są z odpowiedniej opcji politycznej? Ja już z tej trybuny pytałem o to i nie uzyskałem nigdy odpowiedzi.
I również zapytuję, cóż to jest za obyczaj, że dziennikarz, który zajmuje się prowadzeniem programu, staje się stroną w dyskusji politycznej, bo też mu nie odpowiada opcja polityczna, której przedstawiciel przychodzi brać udział w dyskusji przez przypadek? I dlaczego są to programy autorskie? Kimże są dziedzice w telewizji? Proszę mi odpowiedzieć na pytanie, co znaczy określenie: pan mi nie pasuje do mojej koncepcji prowadzenia przeze mnie programu? Kto tu jest dla kogo? I wraca jak bumerang pytanie: Kto jest pierwszą władzą?
Przebieg posiedzenia