4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Kazimierz Plocke

4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień (14.04.2005)


21 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Zdrowia o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej (druki nr 3841 i 3884).


Poseł Kazimierz Plocke:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Do ustawy o zmianie ustawy o ochronie informacji niejawnych oraz niektórych innych ustaw Senat Rzeczypospolitej Polskiej wprowadził 11 poprawek.

    W poprawkach 1., 3. i 8. Senat proponuje powrót do pierwotnego brzmienia przepisów dotyczących tajemnicy służbowej. Pomiędzy projektem uchwalonym przez Sejm a zapisami senackimi zachodzą istotne różnice. Trzeba mieć na względzie, że interes obywatela chroniony jest przede wszystkim przez inne przepisy i to w sposób naszym zdaniem bardziej skuteczny niż przez ustawę o ochronie informacji niejawnych, w której tego typu informacje miałyby być oznaczone najniższą klauzulą, tj. zastrzeżone. Te inne przepisy to na przykład ustawa o ochronie danych osobowych, Prawo bankowe, przepisy regulujące tajemnicę lekarską czy przepisy dotyczące innych tajemnic zawodowych.

    Poprawki 4. i 11. nie są merytorycznie uzasadnione, bowiem nie ma żadnych powodów, aby ankietę bezpieczeństwa oznaczać odpowiednią klauzulą tajności. Klauzulę: poufne uznać należy za wystarczającą i w sposób prawidłowy zabezpieczającą zawarte w ankiecie informacje. Taka propozycja powodowałaby, że takie same informacje oznaczane byłyby różnymi klauzulami tajności nie ze względu na ich treść, ale umiejscowienie. Przyjęcie tego rozwiązania spowodowałoby problemy techniczne związane z przesyłaniem akt personalnych.

    Poprawka 6. dotyczy skreślenia w art. 2 wyrazu ˝art. 160˝, który przewidywał, że nie narusza obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oraz przekazanie informacji w związku z postępowaniami prowadzonymi na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych. W uzasadnieniu ta poprawka opisana jest jako techniczno-legislacyjna. Przepis ten jest skreślony, ale jego funkcja pozostaje i jest realizowana przez inne przepisy.

    Poprawka 7. dotyka ustawy o zasadach finansowania nauki w taki sposób, że wyłączono spod przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych projekty badawcze, umowy, recenzje, i opracowania naukowe.

    Pozostałe poprawki: 2., 5., 9. i 10., mają charakter doprecyzowujący lub techniczno-legislacyjny.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Po przeanalizowaniu poprawek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej do ustawy o ochronie informacji niejawnych klub Platformy Obywatelskiej będzie głosował za odrzuceniem poprawek: 1., 3., 4., 8. i 11. i zagłosuje przeciwko odrzuceniu poprawek: 2., 5., 6., 7., 9. i 10. Dziękuję.


Powrót Przebieg posiedzenia