4 kadencja, 53 posiedzenie, 3 dzień (24.07.2003)
22 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Poseł Antoni Macierewicz:
Dziękuję najmocniej, panie marszałku.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pytanie do prezesa Rady Ministrów. Chciałbym się dowiedzieć od pana prezesa Rady Ministrów, jaki jest stosunek rządu Rzeczypospolitej Polskiej do traktatu o konstytucji Unii Europejskiej, który został przyjęty przez Konwent Europejski i będzie przedmiotem obrad konferencji międzyrządowej.
Zadaję to pytanie ze względu na fakt, iż wszystkie podstawowe kwestie, które były w interesie Rzeczypospolitej, zostały w tym traktacie przez Rzeczpospolitą przegrane. Jak wiadomo, w tym traktacie nie będzie Invocatio Dei, jak wiadomo, w tym traktacie nie będzie odwołania do wartości chrześcijańskich i jak wiadomo, w art. 1-10 traktatu zostało jednoznacznie stwierdzone, że prawo regulowane przez Konstytucję Europejską będzie nadrzędne nad Konstytucją Rzeczypospolitej we wszystkich tych kwestiach, które są powierzone do decyzji centrali Unii Europejskiej. Jak wiadomo, w tej konstytucji przyjęto kartę praw podstawowych jako integralną część Konstytucji Europejskiej, a w tej karcie m.in. sprzeczne z Konstytucją Rzeczypospolitej regulacje dotyczące rodziny, a w szczególności pełnych praw zrównujących związki homoseksualne z rodziną. Jak wiadomo, w tej konstytucji został zakwestionowany traktat nicejski i uprawnienia Polski wynikające z traktatu nicejskiego. Jak też wiadomo, w tej konstytucji został także zakwestionowany traktat akcesyjny, jeśli chodzi o udział Polski w organach kształtujących Unię Europejską, przede wszystkim w Radzie Unii Europejskiej i w Komisji Europejskiej - istnienie tzw. komisarza ze strony Polski.
Otóż w związku z tym chciałbym się dowiedzieć, jaki jest stosunek do tego traktatu o Konstytucji Europejskiej, a przede wszystkim na kiedy rząd przewiduje referendum, które w takiej sytuacji jest niezbędne. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia