4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień - Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Seweryn Jurgielaniec

4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień (14.04.2005)


18 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (druki nr 3723 i 3800).


Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Seweryn Jurgielaniec:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowne Panie i Szanowni Panowie! Chciałbym na wstępie podziękować za te słowa, które usłyszałem z tej trybuny w odniesieniu do nowelizacji, która jest tu proponowana. I chciałbym w kilku słowach jednak o pewnych sprawach powiedzieć. Pan poseł sprawozdawca mówił już, że inspektor sanitarny, który obejmuje stanowisko państwowe, a więc automatycznie podlega wszystkim regułom wynikającym z ustawy o działalności gospodarczej, ma jednak możliwość utrzymania kontaktu ze swoim zawodem. Tu było mówione o dyżurach w pogotowiu, było mówione o dyżurach w szpitalu, ale to są również gabinety - jeżeli nie prowadzę działalności gospodarczej. Tutaj była mowa o tym, że w woj. zachodniopomorskim, a jestem jego mieszkańcem, wprowadzono taką zasadę w niektórych zakładach opieki zdrowotnej, że jak lekarz nie prowadzi działalności gospodarczej, to nie może dyżurować. Powiedziałbym, że to jest na pograniczu patologii i tak oczywiście nie powinno być. Tak że tutaj sprawa wydaje mi się jednoznaczna, a więc kontakt, istnienie kontaktu jest.

    I wreszcie chciałbym przypomnieć, że wojewódzki inspektorat sanitarny i powiatowy inspektorat sanitarny, graniczny, są to zakłady opieki zdrowotnej. Więc jednak ten lekarz, który pracuje w inspekcji sanitarnej, pracuje w zakładzie opieki zdrowotnej. Tak że to jest też jeden z dość istotnych i ważnych momentów, o których trzeba pamiętać. I wtedy izba lekarska ma ewentualnie być tym decydentem, który powie, że 5 lat minęło, to już trzeba odnowić dyplom. A w układzie, jeżeli to jest zakład opieki zdrowotnej, takiej konieczności bezwzględnej nie będzie.

    Pan poseł Alfred Budner był łaskaw tutaj wnieść poprawki - posiadanie akcji lub udziałów w spółkach prawa handlowego, to jest nieprawdopodobnie ogólnie powiedziane. Dlatego że jeżeli już o tym mówimy, to raczej powinien być określony procent. Natomiast przy zarobkach, jakie mają pracownicy inspekcji sanitarnej, a mianowicie w granicach 1200-1400 zł, nie ma nikogo, kto by na przykład miał 10%, 15% czy 20% akcji, a więc taką ilość akcji, która by mogła decydować o podejmowaniu pewnych decyzji w stosunku do firmy, której akcje posiadamy. Tak że wydaje mi się, że to jest ten jeden moment, o którym trzeba pamiętać, ale to już komisja, jeżeli tak mogę powiedzieć, zadecyduje o tym, czy te poprawki przyjąć czy nie. Dziękuję bardzo. Dziękuję uprzejmie.


Powrót Przebieg posiedzenia