4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień (14.04.2005)
24 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego (druki nr 3810 i 3882).
Poseł Witold Hatka:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Przedstawiam stanowisko Klubu Parlamentarnego Liga Polskich Rodzin dotyczące uchwały Senatu w sprawie ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego. Gdy dokona się wnikliwej analizy wniesionych przez Senat poprawek do ustawy będącej tematem dzisiejszej debaty, to dochodzi się do wniosku, że poprawki nie mają charakteru merytorycznego, lecz sprowadzają się głównie do usunięcia błędów stylistycznych i redakcyjnych. Świadczy to o jakości projektów ustaw, jakie są dostarczane pod obrady Sejmu, jak i z niego wychodzą. Takim pozamerytorycznym szlifowaniem aktów prawnych powinny zajmować się służby prawnicze tej Wysokiej Izby. Trudno tu rozstrzygać, czy spowodował to brak czasu czy też niestaranność, na pewno jednak trzeba te przyczyny usunąć.
Panie Marszałku! Wśród wydałoby się niewinnych poprawek można również przemycić do naszego systemu prawnego zapisy, do których posłowie Ligi Polskich Rodzin mają poważne zastrzeżenia. Nasze zaniepokojenie wywołała 42. poprawka dotycząca art. 69 pkt 14 oraz art. 214a ust. 3, gdzie wyrazy ˝na terenie Unii Europejskiej˝ zastępuje się wyrazami ˝na terytorium Unii Europejskiej˝. Określenie ˝terytorium˝ jest ściśle związane z pojęciem państwa. Wprowadzając do polskiej ustawy zapis o terytorium Unii Europejskiej, projektodawcy tej poprawki powoli próbują oswajać naszych rodaków z myślą, że ich państwem nie jest Rzeczpospolita Polska, tylko Unia Europejska. Przyjęcie tej poprawki spowoduje, że my, posłowie rozstrzygniemy coś, co nie leży w naszych kompetencjach. Odpowiedzi na to pytanie, czy godzimy się na Europę ojczyznę, czy też bliższa naszemu narodowi jest wizja Europy ojczyzn musi udzielić naród sam. Dopóki nie rozstrzygniemy ostatecznie tej kwestii, nie przemycajmy do naszego prawodawstwa pojęcia Unii Europejskiej jako superpaństwa lub nadpaństwa. Na taką przemytniczą działalność Senatu posłowie Ligi Polskich Rodzin się nie godzą.
Panie Marszałku! Klub Parlamentarny Ligi Polskich Rodzin będzie głosował za przyjęciem tych poprawek Senatu, które usuwają mankamenty składniowe i stylistyczne języka polskiego użytego w tej ustawie. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia