3 kadencja, 2 posiedzenie, 1 dzień (10.11.1997)
1 punkt porządku dziennego:
Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów program działania Rady Ministrów wraz z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.
Poseł Tomasz Feliks Wójcik:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Premierze! Powiało chłodem na tej sali, kiedy usłyszałem, że za fakt, iż mamy możliwość przeżyć i dożyć tej chwili, ci, którzy nas nie wykończyli, powinni zostać obdarzeni nagrodą. (Oklaski) Zaiste przewrotna to logika.
Wysoka Izbo! Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchałem exposé pana premiera. Jest ono, obok programów ugrupowań tworzących Sejm, najważniejszym dokumentem programu społecznego i gospodarczego na najbliższe 4 lata. Znakomita część polskiego społeczeństwa od 7 lat przeżywa głębokie frustracje i zawiedzione nadzieje. Spodziewano się sprawiedliwego osądu systemu komunistycznego i pozbawienia animatorów i współkreatorów tego systemu możliwości decydowania o dalszych losach naszej ojczyzny. Świadome pomieszanie pojęć sprawiedliwości i zemsty doprowadziło do tego, że nie tylko nie nazwano systemu komunistycznego systemem przestępczym, ale prominenci komunistyczni otrzymali oprócz władzy ogromną gratyfikację w postaci majątku. Łagodność Polaków udowodniona na przestrzeni dziejów nie oznacza bynajmniej ich zgody, aby zło nazywać dobrem, przestępstwo cnotą, a złodziejstwo uczciwością. (Oklaski) Stąd tak silne oczekiwania, że obecny rząd będzie rządem przełomu pod każdym względem. Dlatego bardzo się cieszę, że w przemówieniu panu premiera usłyszałem wielorakie zapowiedzi tego przełomu. Niech mi będzie wolno wyrazić nadzieję, że większość posłów obecnego Sejmu solidaryzuje się z tym przełomem.
Wysoka Izbo! W raporcie z dnia 7 maja 1993 r. złożonym w UNCTAD przez Ministerstwo Przekształceń Własnościowych w kilku zdaniach zawarto prawdę o przekształceniach własnościowych w Polsce w latach osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych. Prawda ta jest jednym z ważniejszych kluczy do zrozumienia sytuacji w Polsce, a zwłaszcza poczucia głębokiej frustracji milionów Polaków. Proszę pozwolić zacytować z pamięci te zdania: Prywatyzacja na dużą skalę - podkreślam: na dużą skalę - została przeprowadzona w Polsce w latach 1987, 1988 i 1989 i była przeprowadzona w nie uregulowany sposób; prywatyzacja na małą skalę rozpoczęła się w 1990 r. i przebiegała w 1991 i 1992 r.
Raport ten oficjalnie przyznaje, że majątek państwowy w nie uregulowany sposób przejęła po prostu komunistyczna nomenklatura. Dlatego też wszelkie dotychczasowe projekty uwłaszczenia obywateli spotykały się z ogromną kampanią sprzeciwu i ośmieszania, prowadzoną na wszystkich możliwych polach przez tych, którzy ten wspólny majątek przejęli i nie mają zamiaru go oddać. Wyjątkowo obłudnie zabrzmiały dziś słowa troski o Polaków wypowiadane przez tych, którzy Polskę zdewastowali i demoralizowali.
(Poseł Ryszard Zbrzyzny: Jeszcze będziesz uwłaszczał.)
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Nawet gdyby ten rząd przeprowadził jedynie uwłaszczenie, uzyska moje poparcie. A przecież w exposé pana premiera było dużo więcej pozytywów, dla których warto udzielić wotum zaufania przedstawionemu rządowi. Nie bez znaczenia jest również osoba pana premiera. W nowym układzie konstytucyjnym premier jest głównym architektem prac rządu, ma on większe uprawnienia i kompetencje. I dlatego że premierem jest właśnie pan Jerzy Buzek, człowiek wyjątkowo uczciwy - powtarzam: uczciwy - i kompetentny, z tym większym zaufaniem poprę jego rząd oraz zachęcam panie posłanki i posłów do uczynienia tego samego. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia