3 kadencja, 58 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Zofia Krasicka-Domka

3 kadencja, 58 posiedzenie, 3 dzień (24.09.1999)


Oświadczenia.


Poseł Zofia Krasicka-Domka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W moim dzisiejszym oświadczeniu poselskim pragnę kontynuować temat ekologicznego rolnictwa, który podjęłam 2 dni temu. Wśród druków sejmowych znajduje się projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym, a rolnicy i organizacje pozarządowe działające w zakresie rolnictwa ekologicznego oczekują na pilne uregulowania prawne w tej materii i sygnalizują to parlamentarzystom oraz rządowi. Taka idea przyświecała czerwcowej konferencji zorganizowanej w gmachu Sejmu z udziałem najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej. Na tej konferencji przyjęto rezolucję, którą otrzymaliśmy dostarczoną do skrytek poselskich.

    Rezolucja brzmi:

    1. Należy uczynić przedmiotem szczególnej troski rządu i parlamentu przyspieszenie rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce jako istotnego elementu zrównoważonego rozwoju kraju. Polska posiada bardzo dogodne warunki rozwoju rolnictwa ekologicznego: duży areał nieskażonych gleb, strukturę upraw cechującą się bogatą bioróżnorodnością, alternatywne źródła energii, możliwości zagospodarowania nadwyżek siły roboczej na wsi. Czynniki te pozwalają na szybkie podjęcie efektywnych działań w kierunku przebudowy polskiego rolnictwa. Jest to przewaga w porównaniu do niektórych państw Unii Europejskiej, które wprowadzają rolnictwo ekologiczne u siebie, muszą najpierw zrekultywować zniszczone gleby, odtworzyć bioróżnorodność upraw, pokonać opór potężnych koncernów przemysłu chemicznego i spożywczego i wiele innych przeszkód, co wymaga czasu i ogromnych środków finansowych. Byłoby niewybaczalnym błędem, gdyby Polska nie wykorzystała swoich szans włączenia się w coraz wyraźniej zarysowujące się tendencje przebudowy rolnictwa konwencjonalnego w ekologiczne w procesie rozwoju zrównoważonego rozwijanego obecnie w Unii Europejskiej.

    2. Niezbędnym warunkiem realizacji powyższego postulatu jest możliwie szybkie dokończenie prac legislacyjnych i uchwalenie ustawy o rolnictwie ekologicznym. Byłoby pożądane, aby unormować prawnie dopuszczenie do obrotu wyrobów przetwórstwa domowego z gospodarstw ekologicznych oraz przywrócić obowiązywanie Polskiej Normy na mleko z 1985 r.

    3. Podczas przygotowywania reformy podatkowej należałoby uwzględnić elementy polityki ekologicznej.

    4. Należy wyjaśnić, czy w ramach przystosowania prawa polskiego do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej został uwzględniony rozwój rolnictwa ekologicznego i kryteria zrównoważonego rozwoju dla rolnictwa wypracowane w Bałtyckiej Agendzie 21.

    5. Należy opracować i włączyć do programu wykorzystania środków SAPARD przyznanych Polsce projekty działań związanych z rozwojem rolnictwa ekologicznego.

    6. Niezbędne jest umieszczenie w budżetach resortów rolnictwa i ochrony środowiska na rok 2000 odpowiednich kwot na rozwój rolnictwa ekologicznego, w tym dotacje dla rolników decydujących się na stosowanie ekologicznych metod upraw, na rozwój przetwórstwa produktów ekologicznych i usług dla ludności wiejskiej, na edukację i promocję rolnictwa ekologicznego.

    7. Dla realizacji postulatów rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce konieczne jest włączenie tej problematyki do strategii rozwoju regionalnego uchwalonych przez sejmiki wojewódzkie oraz planów zagospodarowania przestrzennego powiatów i gmin.

    8. Organizacje pozarządowe działające w zakresie rolnictwa ekologicznego i ochrony środowiska oczekują wsparcia ze strony władz rządowych i samorządowych.

    W imieniu uczestników konferencji podpisana Maria Staniszewska, przewodnicząca Rady Koalicji na Rzecz Rolnictwa Ekologicznego w Gliwicach. Dziękuję za uwagę.


Powrót Przebieg posiedzenia