3 kadencja, 53 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Tadeusz Wrona

3 kadencja, 53 posiedzenie, 1 dzień (02.07.1999)


1 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie:
1) rządowych projektów ustaw o:
  - podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 1193),
  - podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 1192),
  - zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (druk nr 1190);
2) poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 736).


Poseł Tadeusz Wrona:

    Panie Marszałku! Panie Premierze! Chciałbym zadać cztery pytania, które zresztą przewijały się w dzisiejszej debacie.

    Pierwsza kwestia dotyczy bardzo precyzyjnego wyjaśnienia, jak w nowym systemie podatkowym będą wyglądały udziały w podatku od osób fizycznych, od osób prawnych, kwotowo dla gmin, powiatów i województw. Wiemy wszyscy, że te dochody stanowią bardzo istotny fragment budżetów samorządowych i symulacje kosztów w tym względzie są niezwykle istotne. Poprosiłem o takie symulacje ministra finansów, otrzymałem odpowiedź od pana Jana Rudowskiego, z której wynika, że bardzo ogólnie zresztą przedstawione wyliczenia powodują uszczuplenie dochodów samorządowych w przypadku udziału w podatku CIT i zwiększenie w przypadku udziału w podatku PIT. Bardzo bym prosił o szczegółowe rozbicie na poszczególne poziomy samorządowe, jak również o opisanie mechanizmu dojścia do tych wyliczeń, gdyż wzrost, który może być łączony z likwidacją ulg, sądzę, został tutaj przedstawiony zbyt optymistycznie. Chciałbym również spytać, czy ta kwestia była konsultowana ze stroną samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

    Druga kwestia dotyczy budownictwa mieszkaniowego. Likwidując ulgi mieszkaniowe, ulgi remontowe, należy wprowadzić pewien nowy system, który spowoduje inwestowanie w Polsce środków własnych w budownictwo mieszkaniowe. System, który będzie może w szerszym aspekcie niż do tej pory preferował również środowiska mniej zamożne. Jak więc powiązany jest nowy system, w którym nie ma ulg mieszkaniowych i remontowych, z koncepcją rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Zresztą likwidacja tych ulg, z których korzystało się raz, też jest kwestią wątpliwą.

    Kwestia następna to mechanizmy oszczędzania. Czy, panie premierze, planuje się wprowadzenie jakiegoś systemu, który spowoduje, że oszczędzanie będzie pewnym elementem strategii państwa, bo na pewno wprowadzenie od 2003 r. opodatkowania odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych nie będzie służyło tego typu polityce, a przecież inwestowanie w dużym stopniu ze środków własnych jest czymś bardziej trwałym, stabilnym, niż z kapitału pożyczonego. W publikacji OECD, która się niedawno, kilka dni temu, ukazała, podano, że w Polsce właściwie rozwijają się tylko te dziedziny życia, w których jest zaangażowany duży kapitał zagraniczny.

    I ostatnia kwestia, która była tutaj już poruszana, a mianowicie dotycząca zakładów pracy chronionej. Otóż czy nowy system, który jest proponowany, system dotacji w zamian za ulgę w podatku dochodowym czy też w podatku VAT dla zakładów pracy chronionej, spowoduje rozwój tych branż, jak również zwiększenie liczby zatrudnienia w sektorze osób niepełnosprawnych? A poza tym skąd PFRON, który dzisiaj dysponuje 10-procentowym odpisem od podatku dochodowego od zakładów pracy chronionej i nadwyżką VAT, które znikną, będzie miał dodatkowe środki, bo ze wstępnych szacunków wynika, że ta operacja będzie kosztowała ok. 1 mld zł? Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia