3 kadencja, 58 posiedzenie, 3 dzień (24.09.1999)
21 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o miejscach pamięci narodowej (druk nr 1268).
Poseł Romuald Ajchler:
Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Dotychczas miejsca pamięci narodowej były oznaczone tablicą z namalowanymi dwoma mieczami. Takie tablice były widoczne w samym miejscu pamięci oraz na obrzeżach miejscowości, w której takowe się znajdowały. Miecze te na trwałe wpisały się w pamięć Polaków, a także znane były na całym świecie, zaznaczone również na mapach. Bez dodatkowych objaśnień było wiadomo, gdzie się znajdujemy. Obcokrajowcy...
(Głos z sali: Pytanie.)
Panie pośle, będzie pytanie, niech pan wykaże trochę cierpliwości. Chciałbym je zadać w pewnym kontekście, żeby pan mnie zrozumiał.
Obcokrajowcy przyjeżdżający do miejsc pamięci narodowej natychmiast orientowali się, gdzie są, nawet bez znajomości języka polskiego. A teraz te symbole zastępuje się w projekcie ustawy tablicą z napisem.
Moje pytanie brzmi: Panie ministrze, co było przyczyną, że zmieniono dotychczasowe oznaczenia i zastąpiono je napisami? Czy nie warto było, jeśli rząd uznał, że dotychczasowe nie są wystarczające, oznaczyć ich dodatkowo, a nie likwidować tego, do czego nie tylko Polacy się przyzwyczaili? Proszę odpowiedzieć na pytanie, komu przeszkadzały dotychczasowe oznaczenia, te dwa miecze, o których przed chwilą wspomniałem. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia