3 kadencja, 55 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Grzegorz Cygonik

3 kadencja, 55 posiedzenie, 1 dzień (21.07.1999)


8 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o Służbie Celnej (druki nr 1050 i 1154).


Poseł Grzegorz Cygonik:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Proszę pozwolić, że przypomnę najważniejsze dla nas, posłów Akcji Wyborczej Solidarność, kwestie, które rządowy projekt ustawy o Służbie Celnej uwzględnia i reguluje. Mimo że niektóre były tutaj wielokrotnie omawiane w trakcie poprzedniej i obecnej dyskusji, to warto je jeszcze raz przywołać. Stojąc na straży właściwej realizacji polityki celnej państwa i spełniając szereg ważnych zadań mających na celu ochronę społeczeństwa między innymi przed przemytem substancji szkodliwych i dóbr intelektualnych, służba celna musi spełniać najwyższe wymagania. Powinny one być wyraźnie określone i ściśle egzekwowane, funkcjonariusze zaś na różne sposoby motywowani do tego, aby je coraz lepiej spełniać. Muszą oni w tym celu znać jasne zasady awansu i mieć pewność, że odbywa się ona na podstawie zobiektywizowanej oceny kwalifikacji, postawy służbowej i moralnej. Już sama przynależność do formacji służby celnej winna w naszym mniemaniu zyskać rangę wyróżnienia. To wszystko, podnosząc prestiż zawodu celnika z jednej strony, wpłynie na jakość funkcjonowania formacji, z drugiej zaś pozwoli tworzącym je osobom osiągnąć większą satysfakcję zawodową.

    Do tej pory sprawy służby celnej regulowało rozporządzenie Rady Ministrów, które nie było rozwiązaniem kompleksowym. Teraz chcemy ująć te kwestie w wyższym akcie prawnym - ustawie o Służbie Celnej, którą mam nadzieję Wysoka Izba wkrótce uchwali. Wkrótce, bo Służba Celna jest ostatnią spośród służb mundurowych, która jeszcze nie ma ustawowej regulacji i z tego powodu, chociażby z tego powodu, ten projekt ustawy jest ważny, panowie posłowie z SLD. W naszej ocenie przedstawiony posłom projekt jest dobry. Zyskał on pozytywne opinie zarówno ze strony specjalistów z dziedziny prawa, w tym prawa międzynarodowego, jak też ze strony związków branżowych. Poza drobnymi, w większości redakcyjnymi, poprawkami, które w trakcie prac komisji można wprowadzić, akt ten nie wymaga naszym zdaniem poważniejszych zmian. Należy podkreślić, że wraz z 16 rozporządzeniami ustawa o Służbie Celnej może wręcz stanowić przykład całościowej regulacji prawnej dotyczącej statusu danej formacji.

    Co do budzącego kontrowersje art. 91 trudno sobie wyobrazić, aby w ciągu kilkunastu dni można było na podstawie oceny kwalifikacji oraz przebiegu pracy dokonanej zgodnie z zasadami nowej ustawy przedstawić ponad 14 tysiącom osób propozycje dalszej służby. Sam proces oceny musi potrwać. Wyznaczono tu okres 9 miesięcy i z wyżej wymienionych względów uważamy, że w tym czasie realne jest przedstawienie funkcjonariuszom uczciwych, powtórzę raz jeszcze, uczciwych propozycji.

    Podsumowując: wobec faktu, że Służba Celna jest jedyną służbą mundurową nie posiadającą regulacji ustawowej, służbą, która ma dbać o to, aby we właściwy sposób wpływały do budżetu znaczne kwoty, poprzez którą po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej będziemy wykonywać obowiązki w imieniu Unii na naszej wschodniej granicy, powinniśmy jak najszybciej zakończyć prace nad niniejszą ustawą, która uwzględnia specyfikę tej formacji. Wejście w życie ustawy przyczyni się bowiem do podniesienia prestiżu zawodu celnika. Stawiając odpowiednio wysokie wymagania i motywując do ich spełnienia, poprawimy jakość służby, a w konsekwencji wzrośnie zaufanie społeczne do tej jakże ważnej formacji.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! W imieniu swoim i kolegów z klubu Akcji Wyborczej Solidarność proszę zatem, abyśmy dyskutowali nad tym projektem wyłącznie konstruktywnie i ze szczerym zamiarem uchwalenia ustawy w jak najkrótszym czasie. Będzie to na pewno z korzyścią dla dobra wspólnego, jak również dla samych funkcjonariuszy celnych, którym stworzymy w ten sposób właściwe warunki rozwoju zawodowego. Dziękuję za uwagę.


Powrót Przebieg posiedzenia