3 kadencja, 107 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Antoni Macierewicz

3 kadencja, 107 posiedzenie, 2 dzień (25.04.2001)


10 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o:
1) komisyjnym projekcie uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie nierównoprawnego traktowania nadawców radiowych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w związku z realizacją koncesji radiowych,
2) poselskim projekcie uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie koncesji dla Radia Maryja
(druki nr 2333, 2434 i 2619).


Poseł Antoni Macierewicz:

    Muszę prosić pana marszałka, a także pana przewodniczącego jeszcze o chwileczkę cierpliwości, ponieważ moje pytanie, które zadałem, a na które pan przewodniczący jednak jednoznacznie nie odpowiedział, idzie w tym samym kierunku, jak problemy, które przed chwilą obaj panowie, i pan marszałek, i pan przewodniczący, zgłębiali. Mianowicie moje pytanie brzmiało w ten sposób: Czy pan przewodniczący może dać nam tu słowo i zagwarantować, iż wydanie ostatecznej decyzji administracyjnej - koncesji dla Radia Maryja będzie traktowane tak samo jak wydanie koncesji dla Radia RMF FM, czyli będzie tak samo pozytywne? Mówiąc jeszcze inaczej: Jeżeli decyzja będzie pozytywna w sprawie Radia RMF FM i Radia Zet, to czy to będzie również decyzja rozstrzygająca pozytywnie w sprawie Radia Maryja? To po pierwsze. Po drugie, czy decyzja ta zapadnie w takim czasie, iż Radio Maryja nie będzie narażone na żadną przerwę w nadawaniu w związku z upłynięciem terminu dotąd posiadanej koncesji?

    Bardzo bym prosił o jasną odpowiedź na te pytania, dlatego że wbrew temu koncyliacyjnemu... I dzięki Bogu, że coś, co zaczyna się w sposób być może emocjonalny, kończy się koncyliacyjnie. Miejmy nadzieję, że skończy się nie tylko w słowach, ale i w czynach, panie przewodniczący, dlatego, że cała ta debata jest skutkiem systematycznego, długoletniego działania Krajowej Rady wbrew prawu, także w ostatnim czasie, gdy różnicowano terminy procedur dla radiostacji komercyjnych i dla Radia Maryja. I istnieją uzasadnione, a nie wyssane z palca, obawy, że ta nierównoprawność będzie przy pomocy różnych kruczków i sztuczek kontynuowana. Z tym wiążą się nasze niepokoje i w związku z tym stawiamy pytania, które, rozumiem, dla pana mogą być męczące, ale dla dobra Polski są konieczne. Dziękuję.


Powrót Przebieg posiedzenia