3 kadencja, 110 posiedzenie, 2 dzień (06.06.2001)
15 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (druki nr 2902 i 2947).
Wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Dionizy Beda:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pojawiło sie pytanie, co się stanie, jeżeli przedsiębiorstwo na podstawie przesłanek ekonomicznych wykaże, że będzie zysk, a gmina nie będzie miała tego z czego pokryć. Jeszcze raz z tego miejsca postaram się to wyjaśnić. Otóż, właśnie gmina, właśnie rada gminy będzie zatwierdzała plan rozwoju tego przedsiębiorstwa, będzie określała to wszystko, co będzie dotyczyło rozwoju przedsiębiorstwa, m.in. także stopień czy wielkość zysku, jaki w przedsiębiorstwie tym będzie się w owym czasie wypracowywało. Tenże zysk będzie przeznaczany m.in. również na inwestycje, które na podstawie planu zatwierdzonego przez radę będą ewentualnie realizowane.
A cóż się dzieje dzisiaj w przedsiębiorstwach, które dostarczają wodę? Jeżeli wykażą czy wykazują, że ich koszty są w określonej wielkości, cóż ma uczynić gmina, gmina po prostu musi uchwalić dotacje dla takiego przedsiębiorstwa czy też tak podwyższyć cenę dostarczanej wody i usuwania ścieków, by było to pokrywane. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że pewnie w jakimś stopniu cena woda w tej sytuacji wzrośnie, ale ten wzrost będzie zawsze kształtowany właśnie przez politykę tejże gminy, która takich inwestycji czy takiego rozwoju przedsiębiorstwa w określonym czasie będzie się spodziewała.
Myślę, że chyba nic więcej tutaj nie potrafię wymyślić. Ta układanka, którą żeśmy zaproponowali w ustawie, przeszła przecież już cały szereg dyskusji i wydaje się poprawna, jeżeli ten tok myślenia będzie od początku do końca realizowany. Wydaje się, że co do tego, co kilkakroć zostało zakwestionowane z tego miejsca, czyby odpolitycznić te decyzje, to jeżeli te decyzje będą w rękach rady, tak jak to w zasadzie będzie musiało dzisiaj być w Sejmie uchwalone, to nie ma tych obaw.
Jeżeli państwo pozwolą, tylko tyle odnośnie do wyjaśnienia tej kwestii. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia