3 kadencja, 53 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Ewa Tomaszewska

3 kadencja, 53 posiedzenie, 1 dzień (02.07.1999)


1 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie:
1) rządowych projektów ustaw o:
  - podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 1193),
  - podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 1192),
  - zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (druk nr 1190);
2) poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 736).


Poseł Ewa Tomaszewska:

    Panie Marszałku! Panie Premierze! Wysoka Izbo! Chciałam zadać kilka pytań związanych z zawartą w uzasadnieniu informacją o obniżeniu wpływów podatkowych w związku z ewentualnym wprowadzeniem przedstawionych projektów ustaw.

    Po pierwsze, jakie będą skutki finansowe proponowanych zmian dla kultury polskiej? Jej niedofinansowanie jest katastrofalne. Na przykład Teatrowi Wielkiemu grozi upadłość. Jakie będą skutki finansowe dla rozwoju nauki, również niedofinansowanej? Jak zmieni się budżet szkolnictwa wyższego? Jak zmienią się środki przeznaczane na zapewnienie bezpieczeństwa w kraju? Jak zmieni się budżet pomocy społecznej, tak dziś niedoszacowanej, że brak jest środków na wypłaty zasiłków obligatoryjnych, na fakultatywne zaś nie ma co liczyć, a z tych właśnie korzystają bezrobotni? Czy rozpatrzono możliwość podniesienia składki na ubezpieczenia zdrowotne w sytuacji rosnących potrzeb zdrowotnych społeczeństwa, niskich płac w służbie zdrowia oraz niskich przychodów ze składek w 1999 r. w stosunku do planowanych w ustawie budżetowej? Czy istnieje i jak wygląda program rozwoju mieszkalnictwa, który powinien zastąpić, i to w sposób bardziej skuteczny, dotychczasowe ulgi budowlane? Chodzi mi o konkretne rozwiązanie, poparte jakimiś analizami finansowymi, określającymi skuteczność wdrożenia tego programu. W jaki sposób utrzyma się miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych po likwidacji ulg podatkowych dla zakładów pracy chronionej? Osobom o głębokim upośledzeniu bardzo trudno jest znaleźć pracę na otwartym rynku, a o miejscu pracy z dostępem do usług rehabilitacyjnych nie ma co marzyć.

    Chciałabym jeszcze, rozpatrując te ustawy, mieć szanse porównać je ze średniookresową prognozą rozwoju kraju, a takiej nam nie przedstawiono. To powinno ze sobą współgrać, bo w tej chwili trudno jest w ogóle przy tak nikłych danych, jakie zawarte są w uzasadnieniu, poważnie oceniać te ustawy.


Powrót Przebieg posiedzenia