3 kadencja, 2 posiedzenie, 1 dzień (10.11.1997)
3 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały z okazji Święta 11 Listopada (druk nr 23).
Poseł Dariusz Wójcik:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Z przykrością muszę stwierdzić, że była pewna tradycja w Sejmie, do której raczej staraliśmy się stosować, żeby wcześniej uzgodnić pewne teksty, przygotować i przyjąć je bez poprawek, zwłaszcza gdy chodziło o najważniejsze rocznicowe sprawy dotyczące państwa i narodu polskiego.
Zwracam się do pana posła Janika z SLD: jeżeli pan poseł twierdzi, że ten projekt dzieli Polaków na gorszych i lepszych obywateli, chcę zauważyć, że to pan poseł to zauważył i chyba odnosi do swojego klubu, ponieważ w tym tekście nie ma jakiegokolwiek podziału na lepszych i gorszych obywateli.
Panie pośle, jeżeli w tym tekście jest mowa, że składa się hołd pamięci wszystkich naszych rodaków, którzy dla wolnej Polski walczyli i ginęli, i pan uważa, że to jest hołd dla tych lepszych, gdzie pan waszej opcji politycznej nie widzi, to pan to zauważył, nie ma tego w tekście uchwały. Jeżeli pan zauważył, że są i hitlerowcy, i sowieccy okupanci, to także pan zauważył, że zdradzali po jednej i po drugiej stronie i że pewna tradycja była podtrzymywana przez 45 lat. To nie ten tekst, to pan w imieniu klubu SLD to zauważył, my w tej debacie i przy tej uchwale niczego takiego nie chcieliśmy robić.
Jeżeli pan poseł zauważył, że Sejm wyraża szczególną wdzięczność tym Polakom, którzy w najtrudniejszych warunkach w kraju i na uchodźstwie przenosili ku nowym czasom idee i instytucje niepodległej Polski, i pan widzi w tym podział na gorszych i lepszych obywateli, bo nie widzi pan w swojej opcji tych ludzi, to także pan poseł to zauważył.
Stąd widzę, że poprawka, którą zgłosił SLD, naprawdę przy sprawie odzyskania przez Polskę niepodległości... Jest to sprawa niepodległego bytu państwowego. Demokracja, to, co państwo proponujecie zapisać, walka o demokrację, właściwe stosunki społeczne itp. rzeczy, to jest naprawdę inna wartość i inna hierarchia wartości.
11 listopada wiąże się z innym wymiarem podejścia do tej sprawy. To jest sprawa niepodległości państwa. Demokracja, społeczna sprawiedliwość są następnymi elementami, które tę niepodległość mogą wypełnić. Jest mi naprawdę przykro z tego powodu, że ten tekst uchwały staje się przedmiotem dyskusji. Miałem nadzieję, że będzie inaczej.
Jeszcze jedno. Otóż retoryka stosowana ze strony państwa w trakcie debaty nad exposé premiera w sprawie uzyskania wotum zaufania przez nowy rząd, duch czy ekspresja większości wystąpień państwa z tej trybuny na temat zajęcia stanowiska wobec tej uchwały pokazuje jak naprawdę myślicie, co sądzicie, jak podchodzicie do spraw, które wymagają jedności i dokonania wspólnego dzieła w naszej Izbie, w Sejmie. Tych kilka godzin wobec kilku minut, w ciągu których to wszystko w tej chwili zostało zaprezentowane, pokazuje całość waszego myślenia. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia