3 kadencja, 53 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Roman Sroczyński

3 kadencja, 53 posiedzenie, 1 dzień (02.07.1999)


1 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie:
1) rządowych projektów ustaw o:
  - podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 1193),
  - podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 1192),
  - zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (druk nr 1190);
2) poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 736).


Poseł Roman Sroczyński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Nie można, jak sądzę, przejść obojętnie wobec dość jednolitego stanowiska środowisk zakładów pracy chronionej - zarówno pracodawców, jak i pracobiorców - zgodnie z którym propozycje rządowe spowodują powtórkę sytuacji z początku lat dziewięćdziesiątych.

    Przypomnę, że postawienie spółdzielni inwalidów i niewidomych wobec rygorów wolnego rynku spowodowało wówczas ich masową likwidację i utratę pracy przez pracowników niepełnosprawnych. Jest obawa, że ta sytuacja może się teraz powtórzyć. Rząd powołuje się przy tym na słynną dyrektywę nr 6. Przypominam jednak, że Polska jeszcze członkiem Unii nie jest i długo jeszcze nie będzie. Zapominamy przy tym o innych aktach międzynarodowych, które powinny być brane pod uwagę. Konwencja MOP nr 159 wyraźnie mianowicie mówi, że aby osiągnąć wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych, należy stosować system ulg wobec pracodawców ich zatrudniających.

    Ponadto chcę zwrócić uwagę na to, że w swoich szacunkach, w uzasadnieniach do swoich propozycji rząd nie do końca jest chyba rzetelny. Szacuje mianowicie, że kwota wzrostu dochodu budżetu z tytułu likwidacji ulg wyniesie 225 mln zł, gdy szacunki dokonane na podstawie węższej bazy danych wskazują, że będzie to kwota co najmniej ośmiokrotnie większa.

    Aby nie przedłużać wypowiedzi, chcę powiedzieć, co następuje: Po pierwsze, nie powinniśmy dopuścić..., powinniśmy trzymać się stanowiska, które rząd publicznie zajmował w 1998 r., a mianowicie że budżet nie będzie zasilany przez środowisko osób niepełnosprawnych. Po drugie, zatrudnianie osób niepełnosprawnych to ważny filar polityki społecznej państwa, oczekujemy więc - i w tym duchu przed paroma chwilami odbywała się dyskusja na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej - że w krótkim czasie zostanie przygotowana nowelizacja ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i tam systemowo wszystkie sprawy, a więc i podatkowe, zostaną uregulowane. Intensywne, konstruktywne prace nad taką ustawą deklarujemy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

   


Powrót Przebieg posiedzenia