3 kadencja, 51 posiedzenie, 2 dzień (18.06.1999)
11 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Główny Lekarz Weterynarii Andrzej Komorowski:
Tak jest. Ustalono, że ogółem importowaliśmy mięsa wieprzowego i jego przetworów 308 671 kg, czyli 308 ton. Z tego udało nam się zabezpieczyć 152 tony. A zatem rozprowadzono bądź sprzedano za granicę blisko 150 ton. Sprowadzono pewną ilość żelatyny. Zaimportowano jej 426 ton, zabezpieczono 206. Pasz zwierzęcych - jak mówiłem - 50 ton, zabezpieczono blisko 30 ton. Mączki zwierzęcej sprowadzono 2643 tony, zabezpieczono 1702, produktów mlecznych pewną ilość, również produktów jajczarskich.
Bardzo istotną informacją w tym wszystkim jest to, że znaleźliśmy instytucję, a mianowicie laboratorium na Politechnice Krakowskiej, w Instytucie Chemii i Technologii Nieorganicznej, które wykonuje badania. Na razie jest to jedyne w kraju laboratorium. Odpłatność za badania wysoka - 2,5 tys. zł. Pierwsze trzy próby dały wynik negatywny. Negatywny, tzn. stwierdzono poziom dioksyn na wysokości tła, nie przekraczało to tego tła i to jest dobra wiadomość.
O sprawach szczegółowych mógłbym dłużej mówić, ale rozumiem, że wyczerpałem swój limit i teraz jednym zdaniem spróbuję odpowiedzieć na pańskie pytanie, panie pośle. Kiedy Polska wprowadzi ograniczenia w imporcie nie tylko z Belgii, ale z pozostałych krajów Unii Europejskiej?
Dziś wymóg, co spowodowałem, posiadania certyfikatów, już jest ograniczeniem. Kontrola już trwa i pragnę powiedzieć, że kiedy doprowadzimy do ustalenia, iż jeśli chodzi o inne kraje, to są również zagrożenia, bo stwierdzimy obecność dioksyn, z całą pewnością import zostanie zamknięty. Dziękuję, panie marszałku.
Przebieg posiedzenia