e zapewniano nas -3 kadencja, 2 posiedzenie, 1 dzień (10.11.1997)
1 punkt porządku dziennego:
Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów program działania Rady Ministrów wraz z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.
Poseł Adam Biela:
Panie Marszałku! Panie Premierze! Chciałbym się ustosunkować do jednego z podstawowych filarów konstrukcyjnych programu zaprezentowanego w exposé pana premiera - do reprywatyzacji oraz prywatyzacji poprzez powszechne uwłaszczenie. Jeśli chcemy budować bardziej sprawiedliwy ustrój społeczny, należy rozpocząć od oddania obywatelom tego, co zostało im w niesprawiedliwy sposób zabrane. Stąd też reprywatyzacja będzie stanowiła moralne, cywilnoprawne i ekonomiczne rozliczenie się z minionym okresem jako okresem totalitarnego braku poszanowania dla własności prywatnej.
Jeśli chcemy zbudować państwo oparte na fundamentach demokracji, musimy dać każdemu obywatelowi demokratyczną szansę rzeczywistego uczestniczenia w samych przekształceniach własnościowych oraz w życiu gospodarczym. Nie ma demokratycznego państwa bez demokracji gospodarczej dla wszystkich obywateli, a nie tylko dla jakichś wybranych elit czy grup, nawet jeśli to są grupy pracownicze. Upowszechnieniu i rozszerzeniu własności prywatnej służy program prywatyzacji na drodze powszechnego uwłaszczenia.
Jestem głęboko przekonany, że program ten zjednoczy nie tylko posłów siedzących w różnych częściach sali sejmowej, lecz również naszych rodaków oczekujących na rozumiane i akceptowane przez siebie programy zmian gospodarczych. Na realizację tych programów oczekują nie tylko wyborcy AWS, lecz wszyscy nasi rodacy, którzy do tej pory jeszcze niczego nie uzyskali w rezultacie przekształceń własnościowych. Wielu z nich, w liczbie ponad 9 mln, uczestniczyło w referendum uwłaszczeniowym, w którym opowiedzieli się jednoznacznie za programem uwłaszczenia. Tym wszystkim chciałbym dzisiaj wyraźnie powiedzieć, powołując się na słowa pana premiera oraz na cały program koalicyjny, że prywatyzacja poprzez powszechne uwłaszczenie będzie w czasie III kadencji Sejmu wykonana.
Program uwłaszczeniowy składa się z dwóch integralnie związanych ze sobą części. Oprócz uwłaszczenia bezpośredniego, polegającego na przekazaniu obywatelom imiennych bonów uwłaszczeniowych, istnieje jeszcze program uwłaszczenia pośredniego obywateli, polegającego na utworzeniu funduszy celowych, takich jak fundusz emerytalny, fundusz inwestycyjno-restrukturyzacyjny oraz fundusz nauki i technologii. Ten ostatni fundusz traktuje naukę jako istotny element strategii gospodarczej państwa.
Celem ekonomicznym programu uwłaszczenia jest pobudzenie przedsiębiorczości oraz inicjatyw gospodarczych w środowiskach lokalnych, inspirowanie restrukturyzacji przedsiębiorstw, powstanie lokalnej i regionalnej infrastruktury rynku kapitałowego jako wymiar ekonomiczny decentralizacji państwa, i wreszcie podwyższenie standardu materialnego polskich rodzin poprzez ich uczestnictwo w rynku kapitałowym. Program ten będzie wykonany tylko wówczas, gdy jego nieodzownym elementem będzie zakrojona na szeroką skalę edukacja ekonomiczna obywateli przy udziale szkół, środków społecznego przekazu, samorządów terytorialnych i organizacji pozarządowych, w tym zwłaszcza stowarzyszeń uwłaszczeniowych, które stawiają sobie bezpośrednio cele związane z przygotowaniem do uwłaszczenia w społecznościach lokalnych.
Wspólnym wysiłkiem zrealizujemy program prywatyzacji i uwłaszczenia oraz zbudujemy rynek kapitałowy w naszych regionach. Nasz kraj będzie wówczas bardziej sprawiedliwy i stabilny gospodarczo, a jednocześnie będzie postrzegany jako obszar mniejszego ryzyka inwestycyjnego. Polak będzie się wówczas bardziej czuł gospodarzem w swoim własnym kraju. Zróbmy wszystko, żeby udało się nam osiągnąć to w tej kadencji Sejmu, przy współudziale zarówno posłów, jak i wyborców. Życzę rządowi: szczęść Boże w realizacji tak ambitnego i potrzebnego Polsce programu. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia