3 kadencja, 91 posiedzenie, 2 dzień (16.11.2000)
14 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (druki nr 2221, 2222, 2370).
Poseł Marek Kaczyński:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Do pana ministra chcę skierować chyba wszystkie pytania. Pierwsze pytanie dotyczy stawki VAT na materiały i mieszkania, na usługi i materiały budowlane. Dobrze, że stawka 7-procentowa jest utrzymana na najbliższe dwa lata, ale w państwach Unii Europejskiej funkcjonują dwie stawki: podstawowa nie niższa niż 15%, obniżona nie niższa niż 5%. W Polsce stawka podstawowa należy do najwyższych w Europie i wynosi 22%, a stawka obniżona - 7%. Jednak niemal wszystkie kraje Unii Europejskiej wynegocjowały sobie wyjątki, czyli stawki VAT niższe niż 5% bądź obniżone na te towary, które nie są wymieniane w dyrektywie. Wiele krajów Unii uzyskało zwolnienie lub stawkę zerową VAT na mieszkania. Polska w stanowisku negocjacyjnym nie poprosiła Unii o możliwość zachowania obniżonej stawki bądź o zwolnienie z niej. Moje pytanie brzmi: Dlaczego takie jest stanowisko negocjacyjne Polski, jeżeli wiemy, w jakim stanie jest budownictwo w Polsce - w bardzo złym stanie, bardzo mało mieszkań się buduje, mieszkania są drogie. Czy w związku z tym możliwa byłaby zmiana stanowiska negocjacyjnego w tej kwestii? Czy rząd przewiduje ewentualnie zmianę stanowiska negocjacyjnego w tej kwestii?
Pytanie następne dotyczy przewidywanego, założonego w projekcie budżetu wzrostu akcyzy na papierosy, piwo, wino: papierosy - 20%, piwo, wino - po 16,5%. Czy taki wzrost, panie ministrze, jeżeli chodzi o piwo i wino, nie spowoduje, po pierwsze, zmiany struktury spożycia alkoholi o niskiej zawartości procentowej alkoholu z korzyścią dla alkoholi mocnych, przeciwko czemu poszczególne parlamenty nawet walczyły i opowiadały się za tym, aby tę strukturę zmienić w Polsce, co w pewnym stopniu się udało? Czy to rozwiązanie nie spowoduje odwrócenia tendencji? Czy tak znaczny wzrost akcyzy na papierosy nie spowoduje większego napływu tych papierosów z zagranicy, co również dotyczy w pewnym sensie i piwa, i wina? Już w tej chwili polskie browary sygnalizują w związku z założeniami w projekcie budżetu, iż mogą przestać być konkurencyjne cenowo, jeżeli chodzi o ich wyrób w stosunku do piwa przywożonego z zagranicy. Czy nie doprowadzi to do takiej sytuacji i w konsekwencji bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej tych zakładów? Pytanie kolejne dotyczy stanowiska negocjacyjnego w sprawie stawek VAT na produkty służące do ochrony przeciwpożarowej. Na razie jest to stawka zerowa, i bardzo dobrze. Jakie jest stanowisko negocjacyjne w tej kwestii czy też jak długo stawka zerowa może być utrzymywana? Pytanie kolejne dotyczy VAT na książki i czasopisma. Wiemy, że czytelnictwo jest na bardzo niskim poziomie m.in. z powodu wysokich cen książek, każdy z nas się o tym przekonuje, kiedy dokonuje takich zakupów. Jakie jest stanowisko negocjacyjne? Chciałbym, żeby pan minister potwierdził, czy to jest 2007 r., jeżeli chodzi o stawkę zerową. Czy w związku z tym wprowadzanie wcześniej wyższego VAT niż zakładana stawka w stanowisku negocjacyjnym, nawet jeżeli to jest mniej niż 7%, jest uzasadnione? Czy nie należałoby jednak zgodnie ze stanowiskiem negocjacyjnym utrzymać stawkę zerową na książki do 2007 r.? Moim zdaniem podnoszenie stawki VAT jest zupełnie nieuzasadnione, nielogiczne, obniży jeszcze bardziej poziom czytelnictwa, spowoduje przede wszystkim zmniejszenie zakupu książek. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia