3 kadencja, 110 posiedzenie, 2 dzień (06.06.2001)
9 i 10 punkt porządku dziennego:
9. Informacja ministra spraw zagranicznych o podstawowych kierunkach polityki zagranicznej Polski.
10. Informacja rządu o stanie negocjacji Polski z Unią Europejską.
Poseł Bogumił Andrzej Borowski:
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Zabierając głos w debacie nad informacją rządu o stanie negocjacji Polski z Unią Europejską, chciałbym szczególną uwagę skupić na części 22 raportu z realizacji w 2000 r. Narodowego programu przygotowania do członkostwa w Unii Europejskiej, zatytułowanej: ˝Środowisko˝, a szczególnie nad priorytetem 22.3 zatytułowanym ˝Dostosowanie prawa polskiego do prawa wspólnotowego w zakresie gospodarki odpadami oraz opracowywanie krajowych systemów zarządzania odpadami w celu stworzenia warunków niezbędnych do wdrożenia wymagań wspólnotowych˝. Przecież to właśnie debata o integracji europejskiej - chciałem przypomnieć panom i paniom posłom.
Na przestrzeni 5 miesięcy br. nastąpił bardzo znaczący postęp w stosunku do stanu przyjętego w raporcie. Dzięki intensywnej pracy posłów, szczególnie w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Sejm uchwalił i skierował do podpisu prezydenta ustawy: o odpadach, o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej oraz o ochronie środowiska, a więc pakiet ustaw umożliwiający ostateczne uchwalenie, po poprawkach Senatu, ustawy o wprowadzeniu ustawy o ochronie środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw.
To kompleksowe, przykładowe wręcz podejście umożliwi zamknięcie procesów wdrażania prawa Unii Europejskiej do prawodawstwa polskiego w zakresie omawianego priorytetu jeszcze w bieżącym miesiącu. Otwiera się jednak nowy zbiór zadań, jakim jest wdrożenie w życie postanowień omawianego prawa przez jednostki samorządu terytorialnego. I tu chciałbym zwrócić uwagę strony rządowej na konieczność zrealizowania zapisów w budżecie państwa na 2001 r. dotyczących udzielenia Polsce bezzwrotnych środków z pomocy zagranicznej, a szczególnie programu ISPA. Bez tych środków wykonanie zobowiązań wynikających z ustaw przez jednostki samorządu terytorialnego przy obecnej ich kondycji finansowej nie będzie możliwe.
Wydaje się również za wskazane przeanalizowanie przez Urząd Integracji Europejskiej potrzeb na lata następne wynikających z tychże ustaw i zgłoszenie znacznej ich części do programu pomocy przedakcesyjnej oraz z uwagi na planowany czasokres realizacji zadań do przewidywanej pomocy po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia