3 kadencja, 53 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Józef Gruszka

3 kadencja, 53 posiedzenie, 1 dzień (02.07.1999)


1 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie:
1) rządowych projektów ustaw o:
  - podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 1193),
  - podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 1192),
  - zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (druk nr 1190);
2) poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 736).


Poseł Józef Gruszka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym zwrócić uwagę Wysokiej Izby na projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zawarty w druku nr 1190. W projekcie tym oprócz bardzo wielu regulacji szczegółowych widzimy 4 zasadnicze rozwiązania. Przypomnę, że są to: wprowadzenie podatku VAT w rolnictwie, likwidacja zwolnień podatkowych w zakładach pracy chronionej, likwidacja zaliczania w koszty podatku VAT od paliw silników benzynowych służących do napędu samochodów osobowych i likwidacja zaliczania w koszty podatku VAT od usług noclegowych i gastronomicznych. Jak powiedziałem, jest jeszcze cały szereg drobnych rozwiązań, ale są one porządkowe.

    Ze względu na zawarte w projekcie rozwiązania dotyczące formy wprowadzania VAT w rolnictwie początkowo zamierzaliśmy, jako klub Polskiego Stronnictwa Ludowego, zgłosić wniosek o odrzucenie tej propozycji w pierwszym czytaniu. Stan ekonomiczny polskiej wsi jednak na taką skrótową drogę nie pozwala. Chciałbym tu bardzo mocno prosić Wysoką Izbę, żebyśmy zrobili wszystko, aby ratować się od tej ekonomicznej zapaści, chociażby poprzez obniżenie kosztów produkcji, a VAT w rolnictwie wydaje się jednym z takich mechanizmów. Jednak propozycja, jaką składa rząd, dotycząca ryczałtowego zwrotu podatku, jest bardzo trudna do zaakceptowania. Ze względu na to, o czym mówiłem wcześniej, nie chcę krytykować do końca tego pomysłu, ale myślę, Wysoka Izbo, że propozycja ryczałtu naliczanego nie przez producenta rolnego, lecz pośrednika, bardzo delikatnie mówiąc, na pewno będzie korupcjogenna i na pewno nie będzie służyła producentowi rolnemu. I to trzeba zauważyć. Natomiast oczywiście to rozwiązanie doprowadzi do podwyższenia cen żywności dla konsumentów. Te 3% na pewno do tego doprowadzi.

    Nasza propozycja, którą chcemy zgłosić obok tego - Wysoka Izba zdecyduje o tym - to wprowadzenie VAT w rolnictwie na warunkach ogólnych. Oczywiście można od razu podnieść argument, postawić pytanie: Kto jest w stanie obsłużyć tylu rolników? Tak więc odpowiadamy w ten sposób: vatowcami w czystym tego słowa znaczeniu winny być w pojedynkę gospodarstwa większe, 20-25-hektarowe - to jest jedna sprawa - natomiast gospodarstwa mniejsze można by zestawić w grupy podatkowe na zasadach dobrowolności. Oczywiście należy pozostawić tę drugą możliwość, ale: jeżeli chcesz, to proszę bardzo, możesz korzystać z tego, co proponuje rząd, czyli ze zwrotu ryczałtowego.

    Jeżeli idzie o zapisy, to myślę, że ministerstwo jest w stanie przedstawić uproszczone zapisy odnoszące się do płacenia podatku. Stawka na nieprzetworzone produkty rolne w rolnictwie wynosiłaby 0%. Byłby tylko zwrot podatku zapłaconego przez producentów rolnych przy zakupach środków produkcji obciążonych VAT.

    Myślę, że niesprawiedliwie mówi się, że wieś polska nie poradzi sobie z tym, co wynika z zapisów dotyczących przeprowadzenia tej operacji. Sądzę, że to jest niesprawiedliwe stwierdzenie, dlatego że wieś niejednokrotnie udowodniła, że potrafi się skonsolidować w obliczu trudnych problemów i je pokonać.

    Proponujemy ponadto - tu zwracam się do rządu - bardzo ważne rozwiązanie, jakim jest legalizacja obrotu. Legalizacja obrotu produktami rolnymi jest bardzo ważna. Z różnych źródeł można wnosić, że około 50% obrotu artykułami rolnymi dokonuje się poza systemem podatkowym. A to nie jest bez znaczenia dla finansów naszego państwa.

    Kończąc, chciałbym jeszcze w trzech zdaniach powiedzieć o sprawach, które również, tak to widzimy, należałoby zmienić.

    Jeśli chodzi o kwestie związane z zakładami pracy chronionej, to myślę, że lepiej walczyć z patologią, niż likwidować ulgi vatowskie dla tych zakładów. Ta patologia to kilka czy nawet kilkanaście procent, a jest wiele, może ponad 2 tys., zakładów prowadzonych przez inwalidów i dla inwalidów. Myślę, że ten element też warto zauważyć.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego zaproponuje w pracach komisyjnych zapisy, które umożliwiłyby wprowadzenie VAT w rolnictwie na zasadach ogólnych. Bardzo dziękuję za uwagę. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia