3 kadencja, 110 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Piotr Krutul

3 kadencja, 110 posiedzenie, 2 dzień (06.06.2001)


12 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (druki nr 2730 i 2875).


Poseł Piotr Krutul:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Koła Poselskiego Porozumienie Polskie pragnę wyrazić zdecydowane poparcie dla ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych. Nie będę się ustosunkowywał już do uzasadnienia tego projektu ustawy, co uczynił bardzo dobrze pan poseł sprawozdawca. Chciałbym powiedzieć jedynie tylko to, że technicy weterynarii uczyli się przez 5 lat, nabyli prawo, według prawa polskiego, do wykonywania swego zawodu, jest to pewne zadośćuczynienie tej grupie osób, której przedstawiciele są tu na galerii, aby mogli pracować. Obecnie w ustawodawstwie czy w obecnie obowiązującym systemie prawa technik weterynarii samodzielnie nie może nawet udzielić pierwszej pomocy weterynaryjnej zwierzęciu w nagłym przypadku, np. psu, który uległ wypadkowi drogowemu. Pytanie: Co na to wszyscy ci, którzy walczą o ochronę zwierząt. Nie może on samodzielnie wykonywać tak prostych i oczywistych czynności, jak: mierzenie temperatury ciała zwierzęcia, doustne podawanie leków, tarnikowanie racic, kopyt, zębów, kolczykowanie itd. Mamy zakolczykować ok. 70 mln sztuk zwierząt w Polsce, jeżeli wejdzie w życie ustawa weterynaryjna. Jest pytanie: Kto tę ustawę będzie wykonywał? Czy będą ją wykonywać lekarze weterynarii? A jeżeli lekarze zachorują na jakąś chorobę, to kto to będzie robił? Rolnicy będą to robić? Technicy mogą powiedzieć, że to jest niezgodne z prawem, z ustawami, i oni tego nie będą robić. To jest jeden argument.

    Drugi argument. Pan poseł Leszek Dziamski, który, przypominam, jest lekarzem weterynarii, w imieniu AWS - tak że myślę, że tutaj działa weterynaryjne lobby lekarskie - wypowiada się, że jest to ustawa sprzeczna z interesami narodowymi. Panie pośle, gratuluję pojmowania interesu narodowego i gratuluję wyboru lobby, które pan reprezentuje przez te trzy lata. Myślę, że większość na tej sali nie poprze stanowiska Akcji Wyborczej Solidarność. Sądzę, że pan się wypowiadał nie w imieniu całego klubu Akcji Wyborczej Solidarność, bo moim koledzy, których spotykałem, będą głosowali za tą ustawą, żeby dać podstawy prawne i moralne, tak jak powiedział pan poseł z Polskiego Stronnictwa Ludowego, by technicy weterynarii mieli możliwość nie pozostawać na bezrobociu, mieli możliwość funkcjonowania. Nieprawdą jest, że nas nie przyjmą do Unii Europejskiej tak szybko, jak pan poseł myśli, w 2003 r. Nieprawdą jest, że ta ustawa jest sprzeczna z integracją, z zaleceniami Komitetu Integracji Unii Europejskiej, ponieważ Biuro Studiów i Ekspertyz wyraźnie - pan poseł sprawozdawca tak powiedział - twierdzi, że nie jest to sprzeczne.

    Tak że reasumując, informuję, że moje koło poselskie będzie głosowało za uchwaleniem ustawy o zawodzie lekarzy weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia