3 kadencja, 34 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Zofia Krasicka-Domka

3 kadencja, 34 posiedzenie, 1 dzień (09.11.1998)


Oświadczenia.


Poseł Zofia Krasicka-Domka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pojutrze będziemy świętować Dzień Niepodległości. Pojawia się więc sposobność, aby przywołać pamięć o tych bohaterach, którzy - jak to określił Władysław Orkan - ˝dali rodnej ziemi co najlepsze˝, aż po ofiarę życia.

    Otóż 8 listopada, czyli w dniu wczorajszym, świętowaliśmy na Podhalu nadanie imienia Augustyna Józefa Suskiego Szkole Podstawowej w Szaflarach. Gazdą uroczystości był szaflarski wójt mgr Stanisław Ślimak, który w ciągu sześciu lat w swej gminie wybudował trzy szkoły, a wśród trzech generalnie wyremontowanych jest właśnie Szkoła Podstawowa w Szaflarach z zaplanowanym w niej gimnazjum.

    Centralnym punktem uroczystości była msza święta w miejscowym kościele parafialnym, podczas której został poświęcony sztandar szkoły. Następnie złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na rodzinnym domu sławnego Podhalanina i wreszcie uroczyście nadano szaflarskiej szkole imię Augustyna Suskiego.

    Pozwolę sobie przybliżyć postać podhalańskiego bohatera. Urodził się w 1907 r. w Szaflarach w rodzinie wielodzietnej. Wychowany był w atmosferze religijno-patriotycznej. Od najmłodszych lat zaprawiał się do twardego życia, przez osiem lat chodząc codziennie pieszo do odległego o 6 kilometrów nowotarskiego gimnazjum. Po zdaniu egzaminu dojrzałości studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Krakowie poznał wybitnych działaczy regionalnych. Stał się aktywnym działaczem Akademickiego Związku Podhalan. Po studiach pracował na Wołyniu jako wykładowca na uniwersytetach ludowych. Wychowywał polską młodzież w duchu patriotycznym, gotową służyć Polsce. Pisze liczne wiersze świadczące o ogromnej wrażliwości, o umiłowaniu ojczyzny i góralskiej ślebody.

    Wybuchła wojna 1939 r. Augustyn Suski odbył długą i obfitującą w dramatyczne wydarzenia tułaczkę. Łapany trzykrotnie przez Niemców, wreszcie powraca do Szaflar.

    Rok 1941. W odpowiedzi na kolaborancką ˝krzeptowszczyznę˝ - ˝Goralenvolk˝ utworzył podziemną organizację Konfederacja Tatrzańska do walki z Niemcami i o honor polskiego górala. Staje się naczelnikiem, organizuje wydawanie tajnych gazetek: ˝Na placówce˝, ˝Wiadomości polskie˝, a dla żołnierzy wermachtu niemieckojęzyczną ˝Der Freie Deutsch˝, demaskując goebbelsowską propagandę, informując o walkach polskich żołnierzy na różnych frontach, przyczyniając się do wzmocnienia wiary społeczeństwa w zwycięstwo nad faszyzmem.

    Zdradzony Augustyn Suski, aresztowany, torturowany przez gestapowców, po niemal 4 miesiącach zginął zamordowany przez hitlerowskich oprawców w oświęcimskim obozie koncentracyjnym w dniu 26 maja 1942 r.

    Podhalański lud oddaje należny hołd niezwykłemu bohaterowi, a poeci - jak Kudasikowa i Dzioboń - opiewają serdecznie pamięć o nim. Dziękuję. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia