3 kadencja, 110 posiedzenie, 2 dzień (06.06.2001)
15 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (druki nr 2902 i 2947).
Poseł Jan Chojnacki:
Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej wobec sprawozdania Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa dotyczącego uchwały Senatu w sprawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Zanim przejdę do poprawek Senatu, chcę zwrócić uwagę na cel, jaki został postawiony na etapie tworzenia ustawy. Firmy zajmujące się gospodarką wodno-ściekową mają uzyskać taką rentowność, aby były w stanie wspomagać gminy w realizacji inwestycji związanych ze swoją działalnością. Z punktu widzenia ekonomicznego to założenie słuszne, ale z punktu widzenia społecznego dzisiaj raczej nierealne. Dlatego naszym zdaniem słuszna jest decyzja komisji, która odrzuciła stanowisko Senatu dotyczące art. 24 ust. 1-3 i ust. 8, polegające na wykreśleniu rady gminy, a przywróceniu zapisu o zarządzie gminy. W okresie urynkowienia tego sektora właśnie rada gminy powinna mieć wpływ na właściwe relacje w gminie - czy społeczeństwo jest już na tyle bogate, że będzie w stanie płacić odpowiednio wysokie ceny za wodę i odprowadzanie ścieków, czy jeszcze nie znajduje się na tym etapie i należy takie przedsiębiorstwa wspomagać z funduszu, z budżetu gminy. Pozostałe poprawki Senatu Klub Parlamentarny SLD będzie popierał. Chcę jeszcze zwrócić uwagę na to, że szkoda, iż Senat nie wprowadził zapisu, który był zgłaszany w komisji, ale nie uzyskał aprobaty, a który zobowiązałby budżet państwa do uczestnictwa w rozbudowie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, szczególnie na wsi i na obrzeżach miast, gdzie koszty poniesione na wykonanie instalacji są niewspółmierne do wpływów.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Ze względu na szczególne znaczenie społeczne ustawy wprowadzenie jej w życie musi być starannie przygotowane, a akty wykonawcze do tej ustawy nie mogą traktować wody jak wielu innych towarów. Dziękuję bardzo za uwagę. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia