3 kadencja, 98 posiedzenie, 2 dzień (18.01.2001)
15 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji w roku 1999 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (druk nr 2136) wraz ze stanowiskiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Polityki Społecznej, Komisji Rodziny, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Zdrowia (druk nr 2228).
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Tomasz Grottel:
Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Zacznę od odpowiedzi na pytanie, czy te leki rzeczywiście są rakotwórcze, czy nie. Pani posłanka w zasadzie sama sobie odpowiedziała, cytując niewątpliwy autorytet - pana prof. Mazurka, który wypowiedział się, że rzeczywiście część leków hormonalnie czynnych, do których należą leki antykoncepcyjne, u osób systematycznie zażywających te leki statystycznie powoduje wzrost ilości zachorowań na nowotwory piersi - i to pani zacytowała w swojej wypowiedzi. Natomiast wyciągnięcie takiego prostego wniosku, że w efekcie globalnym, jeśli chodzi o zażywanie środków antykoncepcyjnych, notuje się również zmniejszenie liczby np. zachorowań na nowotwory jajnika, jest tu pochopne. Wszystkie leki hormonalnie czynne wpływają nie tylko leczniczo, ale ich zażywanie ma również skutki uboczne. Leki hormonalne są specjalnie dobierane. Zestawy hormonów, ich poziomy leczniczo-czynne, są specjalnie dobierane do schorzeń, na które się je stosuje. Natomiast leki antykoncepcyjne generalnie produkowane są nie po to, żeby leczyć schorzenia. To nie są lekarstwa, lecz środki antykoncepcyjne. Z tego powodu zażywanie ich nie jest ukierunkowane na leczenie chorób, tylko na zapobieganie ciąży, a więc jako takie nie są to środki lecznicze. Jeżeli tak, to jakikolwiek skutek ich używania nie jest złem z wyboru, lecz skutkiem ubocznym nieprowadzonej terapii. I tutaj rzeczywiście skutkiem ubocznym jest statystycznie zwiększona liczba nowotworów piersi. Natomiast dotyczy to określonej grupy leków, tych pierwszych generacji środków antykoncepcyjnych, w których stężenia hormonalnie czynnych substancji nie były dobierane tak precyzyjnie jak dzisiaj; stąd odsetek tych statystycznie znamiennych zachorowań na nowotwory piersi jest mniejszy przy używaniu środków antykoncepcyjnych.
Wiedza na temat prawa kobiet do zabiegów przerywania ciąży. Zarówno w szkoleniu specjalistycznym położników, jak i ginekologów kładzie się bardzo duży nacisk na to, aby wiedzieli, w jakim zakresie prawa się poruszają. Na każdym oddziale ginekologiczno-położniczym i w każdej specjalistycznej poradni ginekologiczno-położniczej powinny być dostępne wszystkie przepisy prawne, które warunkują wynikającą z ustawy dopuszczalność przerywania ciąży. Kierujący komórką organizacyjną ma również obowiązek zapoznania nowo przyjmowanego pracownika z obowiązującym prawem i to musi być potwierdzone przez tego pracownika w odpowiednim miejscu asygnatą. Tak więc zapoznanie się z prawem przez wszystkich pracowników specjalistycznych komórek jest obligatoryjne.
Rejestracja wielkości nielegalnego przywozu tabletek aborcyjnych. Tutaj jest problem dwojakiego rodzaju: są to środki przywożone, niezarejestrowane w Polsce, do własnego użytku i w celach handlowych. I jedno, i drugie jest ścigane jak każde inne używanie środków niezarejestrowanych w Polsce z mocy prawa i wykrywalność tych przestępstw, jeśli chodzi o tabletki antyaborcyjne czy tabletki aborcyjne, jest proporcjonalna do wykrywalności innych środków nielegalnie przywożonych do Polski.
Nie odbywają się doświadczenia medyczne na dzieciach. Należy wyraźnie odróżnić to sformułowanie od badań pośmiertnych, wykonywanych zarówno na dzieciach nienarodzonych, na noworodkach, jak i osobach dorosłych. One są wykonywane też w ściśle określonym zakresie prawnym. To reguluje prawo. Badania te oczywiście mają duże znaczenie, jeśli chodzi o znajomość powodów śmierci bądź narodzenia martwego noworodka.
Wojewódzkie poradnie planowania rodziny. Jest Zespół ds. Promocji Planowania Rodziny. Myślę, że tutaj pisemna informacja byłaby pełniejsza. Powstało tych poradni na terenie kraju kilka, a więc nie we wszystkich regionach działa taka poradnia, i tutaj działania pobudzające ze strony Ministerstwa Zdrowia były w II połowie zeszłego roku i będą w tym roku wyraźnie zaktywizowane. Dostarczę na piśmie sprawozdanie, które Zespół ds. Promocji Planowania Rodziny w tym względzie przygotował. Dziękuję bardzo.(Oklaski)
Przebieg posiedzenia