2 kadencja, 6 posiedzenie, 3 dzień (10.12.1993)
11 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 21 czerwca 1990 r., z późniejszymi zmianami, o zwrocie korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem skarbu państwa lub innych państwowych osób prawnych (druk nr 146).
Poseł Krzysztof Kamiński:
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Króciutko, jak to się mówi, w żołnierskich słowach, przedstawię, o co chodzi. Dzisiaj debatujemy być może nieco za długo nad sprawami proceduralnymi. Za dwa tygodnie traci moc bardzo ciekawa i ważna ustawa, uchwalona przez Sejm w czerwcu 1990 r., o zwrocie korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem skarbu państwa lub innych państwowych osób prawnych. Pamiętacie państwo, rozpoczęły się przekształcenia, powstało takie zjawisko, jak spółki nomenklaturowe, Rzeczpospolita kolesiów, wszelkiego rodzaju różne ciemne historie. I ustawodawca zadecydował, że należy wyposażyć system prawny w narzędzie, w ustawę, która bardzo wielu podmiotom umożliwi występowanie do sądów w obronie naszego wspólnego majątku przed tymi, którzy na mieniu Rzeczypospolitej robią ciężkie pieniądze, do dzisiaj. Ta ustawa miała obowiązywać rok. Następny parlament w 1991 r. przedłużył okres jej obowiązywania znowu o rok. Poprzedni parlament w grudniu 1992 r., a więc równo rok temu, przedłużył obowiązywanie tej ustawy do końca tego roku i za dwa tygodnie ma ona utracić swą moc. Klub Parlamentarny KPN uznał, że absolutnie jest na to jeszcze za wcześnie. Po pierwsze, występują bardzo poważne zjawiska patologiczne, mienie skarbu państwa jest nadal zagrożone. Dobrze się dzieje, że tak wiele podmiotów, takich jak np. organy założycielskie osób prawnych, rady pracownicze, związki zawodowe, organy samorządu terytorialnego, prokuratorzy, ma możność korzystać z tej ustawy, a sądy mają możność szybkiego dokonywania określonych orzeczeń.
Jeszcze w poprzedniej kadencji Klub Parlamentarny KPN domagał się, aby raz na zawsze przesądzić zasadę, czy będziemy uznawać tę potrzebną ustawę za ustawę epizodyczną, czy rozstrzygniemy sprawę raz na zawsze i uznamy, że ona powinna obowiązywać zawsze. Interes skarbu państwa, obrona skarbu państwa przed zakusami tych, którzy czynnościami prawnymi mniej lub bardziej nielegalnymi uszczuplają nasz wspólny majątek, wymaga, żeby ta instytucja trwała. Trwała w nieskończoność, była po prostu aktem prawnym trwale obowiązującym. Zgłaszane były w dyskusji w Sejmie poprzedniej kadencji tego typu propozycje. Między innymi mam tutaj przed sobą stenogram z posiedzenia, na którym poseł Mirosław Lewandowski z KPN proponuje wniosek o to, żeby obowiązywała bezterminowo. Niestety, jeden z posłów, nieważne kto, zażyczył sobie koniecznie obecności ministra sprawiedliwości, żeby się wypowiedział, czy takie przesunięcie bezterminowe jest sensowne. Akurat ministra nie było, marszałek zwrócił się do nas, żebyśmy wycofali tę poprawkę i obowiązywanie tej ustawy zostało tylko przesunięte o rok.
Znowu zwracamy się w imieniu KPN do państwa z następującym pomysłem, aby - po pierwsze, Sejm przegłosował tę ustawę dzisiaj. Wymagałoby to trzech czytań, wymagałoby to zgody na szybką ścieżkę legislacyjną. Po drugie, prosimy o zgłoszenie propozycji, aby ta ustawa działała bezterminowo; nam bardzo trudno jest dokonać tutaj autopoprawki. I po trzecie, żeby w zapisie, że ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, zastosować taką klauzulkę: ˝z mocą od 1 stycznia 1994 r.˝, żeby nie było niedoczasu, żeby nie było luki. Wiemy, co będzie z Senatem za tydzień, później święta, szukanie karpia itd... mogą być tutaj różne opory. Zanim to pan prezydent podpisze, może już być połowa stycznia; będzie luka 2-3 tygodni. Ta klauzulka (z mocą od 1 stycznia 1994 r.) już została przetestowana w Sejmie, jest skuteczna.
Meritum ustawy jest chyba oczywiste. Myślę, że kluby będą jednoznacznie popierać tę decyzję. Działają nadal - nie chcę używać jakichś politycznych określeń, spółki nomenklaturowe czy grupy - działają jeszcze mechanizmy, które umożliwiają wytransferowanie ze skarbu państwa ciężkich pieniędzy. Ta ustawa sprawdziła się, jest ona źródłem dochodów budżetu państwa, może niespecjalnie dużych, ale jednak. A poza tym zachęca ona ludzi do dbania o wspólny majątek. Dlatego serdecznie, w imieniu wnioskodawców, namawiam państwa do tego, żebyśmy tę ustawę szybko uchwalili. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia