2 kadencja, 59 posiedzenie, 2 dzień (14.09.1995)
4 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie:
- poselskich i komisyjnego projektów ustaw o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym,
- senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym,
- rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku importowym od towarów sprowadzanych lub nadsyłanych z zagranicy.
Poseł Krzysztof Laga:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Konfederacji Polski Niepodległej popiera wszystkie projekty zgłoszone do debaty. Uważamy, że trzeba je przesłać do Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, aby zostały tam poddane obróbce. Natomiast teraz chciałbym się zająć obroną naszego projektu zawartego w druku nr 1104, dotyczącego najpierw opóźnienia terminu podniesienia stawki VAT na usługi i remonty budowlane, a potem jej obniżenia z 7% do 0%.
Otóż uważamy, że jeżeli budownictwo mieszkaniowe ma się w tym kraju rozwijać i to, co mówi rząd, nie jest tylko rzucaniem słów na wiatr, to muszą istnieć instrumenty finansowe, które na ten rozwój pozwolą. Tymczasem rząd mówi, że jest zwolennikiem rozwoju budownictwa mieszkaniowego, ale za pośrednictwem ministra finansów twierdzi, że dotychczasowa stawka 7% na usługi i materiały budowlane - zawarta w załączniku nr 5 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - powinna być zmieniona i wynosić 22%. Uważamy, że jest to absolutnie nie do przyjęcia. Ostatnie informacje ministra finansów mówią o tym, że stawka ta będzie wynosić 12%. Według klubu Konfederacji Polski Niepodległej ta stawka jest również za wysoka.
Dlaczego projekt KPN jest najbardziej adekwatny do obecnej sytuacji branży budowlanej? Otóż nasze stanowisko jest zbieżne z opinią Krajowej Izby Budownictwa, która została przedstawiona w maju br.; mówi się tam o tym, że podniesienie stawek VAT - przypominam, że wtedy jeszcze była mowa o 22% - po prostu zarżnie polskie budownictwo mieszkaniowe. Konfederacja Polski Niepodległej, przyjmując wnioski Krajowej Izby Budownictwa, postanowiła zgłosić swój własny projekt, w którym przede wszystkim będą zamrożone stawki; stawka 7% - do 1998 r., natomiast od 1 stycznia 1998 r. stawka ta będzie zerowa.
Dlaczego według KPN jest to słuszne? Dlatego że wobec trudnej sytuacji ekonomicznej państwa, kiedy mamy do czynienia z transformacją ekonomiczno-polityczną - jest to jedyny sposób; gdyż tylko posługując się bodźcami ekonomicznymi, mamy szansę wyprowadzić branżę budowlaną na prostą. I dlatego uważamy, że utrzymanie stawki 7% w chwili obecnej, a następnie, przy tym okresie karencji, obniżenie jej od 1998 r. do zera spowoduje, że cała branża zostanie przygotowana do tego, że można budować bez znacznych obciążeń finansowych. A stawka zerowa, która by obowiązywała od 1998 r., będzie stymulować rozwój, również gospodarczy. Przypomnę, że w kampanii wyborczej do Sejmu w 1993 r. wiele partii politycznych twierdziło, że budownictwo może być motorem napędowym całej polskiej gospodarki. Klub KPN również przychyla się do tej koncepcji. Uważamy, że właśnie udogodnienia podatkowe mogą to w znacznym stopniu ułatwić.
Klub Konfederacji Polski Niepodległej opowiada się także za projektem zgłoszonym przez Polskie Stronnictwo Ludowe, dotyczącym zwrotu akcyzy za paliwo napędowe używane do produkcji rolniczej. Uważamy, że jest to w tej chwili jedyny sposób na potanienie produkcji rolniczej. Dlatego klub Konfederacji Polski Niepodległej będzie głosował za przekazaniem tych projektów do Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia