2 kadencja, 59 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Jan Andrykiewicz

2 kadencja, 59 posiedzenie, 2 dzień (14.09.1995)


9 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o kasach budowlanych i wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe (druk nr 1053).


Poseł Jan Andrykiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego z uwagą odnosi się do wszystkich inicjatyw poselskich zmierzających do poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce. Sytuacja w budownictwie mieszkaniowym jest powszechnie znana. Stąd wszystkie inicjatywy zmierzające do poprawy sytuacji w tej dziedzinie gospodarki wymagają wszechstronnego rozpatrzenia.

    Wstępna analiza propozycji ustawowych zawartych w projekcie ustawy o kasach budowlanych i wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe nasuwa wiele krytycznych ocen.

    Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego nie uważa za najwłaściwsze, by kasy budowlane mogły być tworzone również przez osoby zagraniczne albo z udziałem kapitału zagranicznego. Jako zbyt duże obciążenie dla skarbu państwa oceniamy art. 15 pkt 1, który zapewnia coroczne premie mieszkaniowe ze środków budżetu w wysokości 40% zgromadzonych w danym roku oszczędności. Okres oszczędzania trwający 5 lat jest zbyt długi na polskim rynku mieszkaniowym.

    Nie przekonuje sformułowanie art. 7, że nadwyżkę środków nad zobowiązaniami kasa budowlana może inwestować ze starannością solidnego kupca. Istnieje realne zagrożenie, że w wypadku przyjęcia proponowanej ustawy środki budżetowe będą, być może, ze starannością solidnego kupca transferowane za granicę i przez 5 lat, do zrealizowania pierwszych wypłat, przeznaczane na budownictwo mieszkaniowe, np. w Niemczech. Wiadomo bowiem, że wzorem dla inicjatywy ustawodawczej grupy posłów, zawartej w druku nr 1053, były doświadczenia niemieckich kas budowlanych - Bausparkassen. Ich ofensywa na Europę Środkową zaowocowała założeniem kas w Czechach i Słowacji. Niemiecka kasa Bausparkasse Schwäbisch Hall konsultowała także ten projekt ustawy. Niewątpliwie w warunkach polskich funkcjonowanie tych kas byłoby o wiele trudniejsze niż w Niemczech. Ponieważ są eksperci wypowiadający się za umożliwieniem równoległego funkcjonowania kas mieszkaniowych, proponowanych w ustawie, której projekt zawarty jest w druku nr 976, i kas budowlanych, rozważyć należy i taką możliwość.

    Cenną zaletą projektu ustawy jest dopłata na indywidualne konta premii za oszczędzanie w kasie. Dla rolników indywidualnych jest to jedyna możliwość skorzystania z pomocy państwa w oszczędzaniu na cele budowlane. Być może, po zasadniczych zmianach dokonanych w komisjach sejmowych takie rozwiązanie byłoby możliwe. Odrzucenie projektu ustawy już w pierwszym czytaniu Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego, ze względu na zasady parlamentaryzmu i szacunek dla posłów wnioskodawców, uważa za nie najwłaściwszą decyzję. Wnikliwej oceny projektu winny dokonać komisje sejmowe. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia