2 kadencja, 43 posiedzenie, 3 dzień (17.02.1995)
17 punkt porządku dziennego:
Informacja ministra finansów w sprawie niewywiązania się rządu z obietnicy podniesienia płac pracownikom sfery budżetowej w styczniu br. średnio o 50 nowych złotych polskich oraz informacja w sprawie zamierzeń rządu odnośnie do zrekompensowania sferze budżetowej kosztów planowanej w bieżącym roku inflacji.
Poseł Stanisław Wiśniewski:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Z pewnym zdziwieniem słucham wystąpień przedstawicieli klubów SLD i PSL, którzy narzekając z tej trybuny jednocześnie akceptują przedstawioną przez rząd informację dotyczącą zrealizowania zapisów wynikających z ustawy o wzroście wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej w 1995 r. Przecież informację pani minister należałoby przyjąć z zadowoleniem, jest ona bowiem zgodna z prawdą, z duchem tejże ustawy. Zasięgałem na ten temat informacji. Tryb, jaki pani minister była łaskawa przedstawić, miał swoje odzwierciedlenie w praktyce; tyle że całkiem inną sprawą jest odpowiedź na pytanie, czy ustawa ta uzyskała akceptację środowiska pracowników sfery budżetowej. Przypomnę, że przecież Unia Pracy Klub Parlamentarny, tak jak i inne kluby opozycyjne, od samego początku była przeciwko temu 6-procentowemu wskaźnikowi wzrostu płac pracowników sfery budżetowej. Uznaliśmy go za niewystarczający wobec tak dramatycznego w ostatnich latach spadku płac w tej sferze. Zgadzam się, że porozumienie, które zostało zawarte w ramach Komisji Trójstronnej do Spraw Społeczno-Gospodarczych, potwierdza jak gdyby tę możliwość wzrostu, ale trzeba dzisiaj postawić pytanie, czy to porozumienie zagwarantuje tenże wzrost przy tej skali inflacji, jaka nas czeka w 1995 r.
W projekcie zawartym w druku nr 874, dotyczącym zmiany ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń w podmiotach gospodarczych, mówi się o tym, że wskaźniki ustalone w trybie art. 3 ust. 3 i 5 mogą zostać zmienione w wypadku, gdy w roku, którego dotyczą, przewidywane wykonanie odnoszące się do realnego wzrostu PKB bądź wskaźnika inflacji będzie wyższe. Sądzę, że dobrze by było, aby koalicja obu rządzących klubów wystąpiła z nowelizacją tej ustawy, która ustawowo zagwarantowałaby ten 6-procentowy przyrost wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej. To by była gwarancja, gdyż w tej chwili wszystko wskazuje na to, że to nie zostanie wykonane. Stanowisko przedstawicieli strony rządowej jest oczywiste, ale bardzo się dziwię, że reprezentanci Konfederacji Pracodawców Polskich, branżowych związków zawodowych, NSZZ ˝Solidarność˝ oraz OPZZ wyrazili zgodę na zapis w porozumieniu zawarty w pkt. 3, mówiący o tym, że partnerzy społeczni zobowiązują się do niewszczynania, nieorganizowania sporów w zakresie obrony podstawowych interesów pracowniczych, a chodzi tu również o płace. To jest szerszy aspekt sprawy.
Unia Pracy Klub Parlamentarny, która jest konsekwentna w postępowaniu, będzie głosowała za nieprzyjęciem informacji rządu. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia