2 kadencja, 43 posiedzenie, 3 dzień (17.02.1995)
17 punkt porządku dziennego:
Informacja ministra finansów w sprawie niewywiązania się rządu z obietnicy podniesienia płac pracownikom sfery budżetowej w styczniu br. średnio o 50 nowych złotych polskich oraz informacja w sprawie zamierzeń rządu odnośnie do zrekompensowania sferze budżetowej kosztów planowanej w bieżącym roku inflacji.
Poseł Ludwik Turko:
Już kończę, panie marszałku.
...a nie 22,7%, tak jak to przewiduje się w projekcie ustawy budżetowej. W związku z tym nie zadowalamy się deklaracją, że rząd będzie usiłował utrzymać tę inflację w ryzach. Uważamy, że inflacja z całą pewnością będzie wyższa, i oczekiwalibyśmy od rządu przedstawienia konkretnego programu, który by rzeczywiście zapewnił realny wzrost płac w państwowej sferze budżetowej. Podkreślam, że chodzi o realny wzrost płac, a nie wzrost limitów - mamy wszak już tę tak karygodną sytuację w szkolnictwie wyższym, gdzie tak naprawdę nie podwyższano płac, a podwyższono limity, które finansowano zaledwie w 95,2%, co też stało się przyczyną dodatkowych napięć w szkolnictwie wyższym.
Tych dwóch elementów zabrakło więc w informacji rządowej: prezentacji poczynań rządu, które by ograniczały inflację (która i tak będzie wyższa), oraz wyjaśnienia, jakie rząd widzi źródła środków, z których sfinansuje konieczny wzrost płac w sferze budżetowej, ażeby wywiązać się z podjętych zobowiązań.
Biorąc to wszystko pod uwagę, Unia Wolności nie przyjmie przedstawionej informacji, ponieważ uważa, że zabrakło w niej istotnych elementów. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia