2 kadencja, 43 posiedzenie, 3 dzień - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jan Kubik

2 kadencja, 43 posiedzenie, 3 dzień (17.02.1995)


15 punkt porządku dziennego:
Informacja rządu o aktualnym stanie i perspektywach reformy systemu podatkowego w Rzeczypospolitej Polskiej.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jan Kubik:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Przed przystąpieniem do złożenia informacji rządu o aktualnym stanie systemu podatkowego i perspektywach jego reformy pytałem pana marszałka, czy mam poruszyć właśnie ten temat, czy ustosunkować się do wnioskodawcy, który w swoim wystąpieniu dość obszernie omawia inne problemy. Pan marszałek uznał, że należy przedstawić informację przewidzianą w porządku dziennym. I to uczyniłem. Natomiast z treści państwa wypowiedzi wynika, że chodzi o coś innego. Powinienem, panie marszałku, złożyć nową informację, o ile zajdzie taka potrzeba. Chciałbym serdecznie podziękować za uwagi, które na pewno w dalszych pracach nad budową systemu podatkowego będą wzięte pod uwagę.

    Ustosunkuję się do niektórych poruszonych problemów. Nie zgadzam się z panem posłem Wójcikiem, choć pana posła bardzo cenię i szanuję. Panie pośle, złożyłem informację dotyczącą aktualnego stanu systemu i perspektyw jego rozwoju, a nie uchwały Wysokiej Izby z dnia 5 marca ub. r., bo taką składałem 16 grudnia ub. r. i następnego dnia Wysoka Izba tę informację przyjęła.

    Panowie posłowie oczywiście w swoich wypowiedziach nie trzymali się kwestii merytorycznych. Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że po tak krótkim okresie - dwumiesięcznym - od chwili złożenia przez rząd informacji nie mogę powiedzieć, że Ministerstwo Finansów jest już całkowicie przygotowane do nowego systemu podatkowego bądź do jego przebudowy, ponieważ to wymaga pracy. Ma być przebudowany cały system ubezpieczeniowy, cały system opieki społecznej - niektórzy panowie posłowie to podnosili - a zatem zostanie przebudowany i system podatkowy. Dopóki nie zostaną przebudowane te systemy, dopóty nie powiem, w jakim kierunku będą przebiegać zmiany np. w podatku dochodowym od osób fizycznych. I prosiłbym, aby Wysoka Izba przyjęła do wiadomości, że taką informację będziemy mogli przedstawić najwcześniej w III kwartale br. Wówczas to będzie możliwe.

    Równocześnie panie i panowie posłowie zarzucali, że rząd bardzo często przedstawia zmiany ustaw w trybie pilnym. Było to zgodne z prawdą. W tym roku chcemy to zmienić. Przygotowujemy się do tego, aby zmiany wszystkich ustaw, które będą miały wpływ na projektowany budżet, Wysoki Sejm rozpatrywał w III kwartale tego roku i na pewno niektóre sprawy tutaj poruszone zostaną uwzględnione.

    Proszę Państwa! Skoro państwo podnieśli już ten problem i przyjmujemy zasadę skuteczności działania systemu podatkowego, to przedstawimy informację cyfrową, dotyczącą wielkości pobieranych należności podatkowych w różnych kategoriach podatków, przedstawimy wielkości dotyczące zaległości podatkowych, kontroli, czynności egzekucyjnych, które są prowadzone. To jest materiał bardzo obszerny, ale dla porównania chcę podać, że nie tylko zmniejszyły się zaległości w podatkach, proszę pamiętać, że pobieramy te podatki od podmiotów, które mają określoną kondycję gospodarczą. A proszę zwrócić uwagę na to, jak ta kondycja w wypadku niektórych podmiotów gospodarczych się przedstawia.

    Podzielam stanowisko niektórych posłów dotyczące zakresu zmian, jeśli chodzi o podatek dochodowy czy też VAT. Postulaty te na pewno zostaną uwzględnione. Myślę, panie marszałku, że jeśli chodzi o kwestię ustalenia efektywności ulg jako takich, opodatkowania środków transportu, to właśnie 16 grudnia Wysoka Izba miała problem, bo jedni posłowie stali na stanowisku wprowadzenia podatku od środków transportowych, a drudzy byli przeciwni. Dlatego też trzeba będzie powrócić do tych spraw i jeśli Wysoka Izba zadecyduje o tym, że rząd ma przygotować stosowne projekty zmian, to rząd będzie w stanie je przygotować.

    Jeśli chodzi o kwestię przeciążenia aparatu skarbowego pracą, to jest to prawda. Wynika to z pewnych zmian, które zachodzą w przebudowie systemu podatkowego; jest coraz większa liczba podmiotów, które płacą podatki, co wiąże się z faktem, że następuje proces prywatyzacji i komercjalizacji, a także z potrzebą zmiany systemu opodatkowania np. w odniesieniu do holdingów i opodatkowania dochodów z kapitałów, o których tu wspomniałem.

    Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że jeśli Wysoka Izba uzna, że należy za jakiś czas przedłożyć szczegółową informację w zakresie zaległości podatkowych, na temat zasad funkcjonowania systemu podatkowego, to będziemy w stanie ją przedłożyć. Dziękuję bardzo za uwagę.


Powrót Przebieg posiedzenia