2 kadencja, 43 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Józef Michalik

2 kadencja, 43 posiedzenie, 3 dzień (17.02.1995)


17 punkt porządku dziennego:
Informacja ministra finansów w sprawie niewywiązania się rządu z obietnicy podniesienia płac pracownikom sfery budżetowej w styczniu br. średnio o 50 nowych złotych polskich oraz informacja w sprawie zamierzeń rządu odnośnie do zrekompensowania sferze budżetowej kosztów planowanej w bieżącym roku inflacji.


Poseł Józef Michalik:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wysłuchaliśmy informacji, którą przedstawiła pani minister Elżbieta Chojna-Duch, w sprawie niewywiązania się rządu z obietnicy podniesienia w styczniu br. płac pracownikom sfery budżetowej o 50 nowych złotych polskich. Wiążę się z tym również informacja dotycząca tego, jak rząd zrekompensuje tejże sferze koszty planowanej w bieżącym roku inflacji.

    Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego również chce dysponować wiedzą o tych sprawach, zwłaszcza teraz, przed IV Kongresem PSL, który rozpoczyna się - przypomnę - jutro. Oczekujemy tej informacji dlatego, żeby zwłaszcza teraz nie było niejasności, kto i w jakiej mierze ponosi winę za przeciąganie tej, jakże drażliwej ze społecznego punktu widzenia, sprawy. Będzie to miało znaczenie dla prawidłowej oceny wydarzeń, w tym strajków w sferze budżetowej, które ostatnio z napięciem śledziliśmy. Wiemy również, że należy tutaj oczyścić przedpole dla wspólnego dobra, w świetle ustaleń, jakie podjęła w dniu 15 lutego br. koalicja SLD-PSL tworząca nowy rząd pod przewodnictwem pana marszałka Józefa Oleksego, wspólnego kandydata na premiera.

    Należy przypomnieć, że rząd Waldemara Pawlaka, udzielający informacji za pośrednictwem pani minister, w trudnych negocjacjach w Komisji Trójstronnej do Spraw Społeczno-Gospodarczych dokonał uzgodnień i zawarł porozumienia, w których ustalono, że:

    1) pracownikom sfery budżetowej w 1995 r. zapewnia się wzrost przeciętnych płac o co najmniej 6 punktów procentowych powyżej określonego w ustawie budżetowej wskaźnika średniego rocznego wzrostu cen i usług konsumpcyjnych;

    2) oceny kształtowania się poziomu inflacji oraz płac w państwowej sferze budżetowej dokonywać będzie Komisja Trójstronna po upływie I, II, III kwartału. Ewentualne korekty przyjętych w ustawie podwyżek wynagrodzeń zostaną zrealizowane najpóźniej do 15 listopada 1995 r., przy uwzględnieniu wskaźników programowych na IV kwartał.

    Porozumienia te zawarto 30 grudnia 1994 r. i 3 stycznia 1995 r. Mają one obowiązywać do 31 grudnia 1995 r., a ich przestrzeganie będzie na bieżąco oceniane przez Komisję Trójstronną. Zgadzam się całkowicie z moim przedmówcą, że taką informację powinniśmy otrzymywać tutaj w każdym kwartale.

    Wysoki Sejmie! Dzisiaj oceniamy złożoną tu informację. Dowiedzieliśmy się, dlaczego w dużym stopniu niezadowalający jest postęp w realizacji ustaleń, których dokonano w Komisji Trójstronnej. Przy tym nie należy się dziwić, że ustalenia, choćby jak najbardziej zasadne, są trudne do realizacji, zwłaszcza w sytuacji gdy trwa rekonstrukcja rządu i wielu ministrów oczekuje na decyzje co do możliwości dalszego działania.

    Zawsze przyczyną braku postępu w realizacji ustalonych już zadań jest brak stabilizacji, stan tymczasowości, sądzimy jednak, jako sygnatariusze nowego rządu, że fazę sporów o pryncypia sprawowania władzy w koalicji mamy za sobą, a efekty zapóźnienia wynikłe z wielu subiektywnych i obiektywnych przyczyn, o których wspominała tutaj pani minister, zostaną niezwłocznie usunięte.

    Nie będę powtarzał zarzutów, jakie postawił i sprecyzował występujący tu przede mną poseł Franciszek Potulski.

    Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie głosował za przyjęciem informacji, mając nadzieję, że zawarte w Komisji Trójstronnej uzgodnienia zostaną dotrzymane i nie będą stanowiły przedmiotu politycznych przetargów - takich, z jakimi borykał się rząd Waldemara Pawlaka. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia