1 kadencja, 11 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Danuta Waniek

1 kadencja, 11 posiedzenie, 2 dzień (20.03.1992)


10 punkt porządku dziennego:
Interpelacje i zapytania.


Poseł Danuta Waniek:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Swoje zapytanie kieruję do premiera Jana Olszewskiego nie tylko we własnym imieniu, ale w imieniu wszystkich członkiń Parlamentarnego Koła Kobiet, a brzmi ono w sposób następujący:

    Przed 2 tygodniami została odwołana ze swego stanowiska pani minister Anna Popowicz, dotychczasowy pełnomocnik rządu ds. kobiet, rodziny i młodzieży. Motywy, jakie zostały podane do wiadomości publicznej - a była tam mowa o wadliwej polityce wobec młodzieży i o niechętnym stosunku pani minister do polityki pronatalistycznej - nie były dla wielu środowisk kobiecych przekonujące. Przeciwko tej motywacji, jak i samemu odwołaniu, protestowało Parlamentarne Koło Kobiet, o czym donosiły niektóre gazety.

    Żywimy dziś obawę, że dalsze istnienie tego urzędu jest poważnie zagrożone. W ostatnich dniach dotarła do nas informacja o tym, że 10 pracownic merytorycznych urzędu otrzymało właśnie wymówienia z pracy, przez co należy rozumieć, że ich kompetencje i dorobek zostały uznane przez rząd za nieprzydatne. Czasy są takie, że należałoby raczej ten urząd umacniać, a nie likwidować, tym bardziej że organizacje kobiece i Parlamentarne Koło Kobiet już w czasie minionej kadencji Sejmu postulowały podniesienie tego urzędu do rangi samodzielnego ministerstwa.

    W związku z tym chciałabym zapytać, czy obecny rząd zamierza nadal utrzymać w swojej strukturze urząd pełnomocnika ds. kobiet, rodziny i młodzieży oraz - skoro sposób wykonywania obowiązków przez panią minister Annę Popowicz został oceniony negatywnie - na czym polega rządowa koncepcja tego urzędu i jego działania?

    Zadając to pytanie pamiętam o tym, że Polska ratyfikowała w minionych latach dwie konwencje ONZ, a mianowicie konwencję o prawach politycznych kobiet i w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet, na podstawie których m.in. ten urząd został w Polsce powołany. Nic mi dotychczas nie wiadomo, abyśmy te konwencje ONZ wypowiedzieli. Mam również nadzieję, że znany jest panu premierowi raport amerykańskiego Komitetu Helsińskiego sprzed kilku dni, w którym stwierdza się bezsprzecznie postępującą dyskryminację kobiet i ich spraw w Polsce, czego dowodem był m.in. styl odwołania pani minister Anny Popowicz.


Powrót Przebieg posiedzenia