1 kadencja, 11 posiedzenie, 2 dzień (20.03.1992)
11 punkt porządku dziennego:
Informacja ministra finansów oraz ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej w sprawie preferencyjnych kredytów dla rolnictwa oraz podwyżki cen paliw.
Poseł Piotr Barciński:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Nadeszła wiosna, czas rozpocząć wiosenne prace polowe, dlatego trzeba koniecznie powiedzieć jasno mieszkańcom wsi, jaką przyszłość ma polskie rolnictwo, na jaką pomoc ze strony państwa może liczyć. Należy odpowiedzieć na pytanie, czy polska żywność potrzebna jest społeczeństwu.
Dotychczasowe posunięcia rządu jakby nie świadczą o tym, że jest potrzebna. Dawno obiecywana pomoc kredytowa - mimo zapewnień ministerstwa rolnictwa na 10 posiedzeniu Sejmu - nie nastąpiła. Kolejny raz rolnicy zostali wprowadzeni w błąd - wysłano ich po kredyty do banków, które nie mają pieniędzy, i pustymi obietnicami powodowano zaniepokojenie i słuszne pretensje. Zamiast obiecanego kredytu, nastąpiła podwyżka ceny oleju napędowego, co pogorszyło i tak już trudną sytuację finansową producentów żywności. Za 1 tonę żyta można kupić zaledwie 100 l ropy. Proszę pana ministra finansów, by wskazał, w jakim kraju na świecie jest taki stosunek cen. Nie mogę zrozumieć, czy są to ceny światowe, europejskie czy księżycowe, dyktowane przez monopolistę. Podwyżka cen paliwa spowodowała wzrost cen wszystkich artykułów potrzebnych do produkcji rolnej. Już dziś tona nawozów kosztuje pół miliona więcej niż przed miesiącem.
Proszę o wyjaśnienie, jakie możliwości spłaty zaciągniętego kredytu będzie miał rolnik przy takiej relacji cenowej. Prasa pisze o dodatkowych funduszach dla rolnictwa. Chciałbym zapytać, czy były te podstawowe fundusze i na co zostały rozdysponowane, bo wieś ich do tej pory nie dostrzegła. Zastanawiam się też, gdzie się podziały wcześniejsze obietnice pana ministra Janowskiego. Czy pan minister o nich nie zapomniał i w jaki sposób chce się z nich rozliczyć? Społeczeństwo je pamięta i czeka na ich spełnienie. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia