1 kadencja, 15 posiedzenie, 1 dzień (21.05.1992)
1 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi sporządzonego w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r. (druk nr 220).
Poseł Stanisław Sobański:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Rozpatrywany dziś projekt ustawy o ratyfikacji Układu Europejskiego uchyla drzwi do Europy Zachodniej, wyznaczając główne kierunki rozwoju naszej gospodarki. Możliwość wzajemnego handlu przewidziana układem, szczególnie w zakresie przemysłu, włączając w to górnictwo, inwestycje, rolnictwo, transport, turystykę i nie tylko, powoduje, że musimy kierować się zasadą stałego podnoszenia jakości. Przebudowa systemu i przejście do nowego ładu politycznego stworzyły nam możliwości i szanse. Bez szybkich i głębokich zmian gospodarczych trudno będzie nam konkurować z tradycyjnym i sprawdzonym systemem wolnego rynku zachodniego.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Warunkiem powodzenia i osiągnięcia zakładanego celu jest stabilizacja i wiarygodność naszego państwa w Europie i na świecie. Dlatego uważam, że pilne jest uchwalenie ˝małej konstytucji˝, podpisanie przez rząd umowy społecznej ze związkami zawodowymi, która precyzyjnie określi zakres praw i obowiązków poszczególnych grup zawodowych. Najważniejszym jednak czynnikiem gwarantującym naszą wiarygodność w świecie jest silny i stabilny rząd. Ostatnie wypowiedzi niektórych polityków pod adresem prezydenta, parlamentu, a także rządu nie dają takich gwarancji. To nieprawda, że grozi nam wybuch społeczny, na co liczą niektórzy politycy. Mimo trudności życia codziennego większość społeczeństwa chce podjąć trud wyprowadzenia gospodarki z kryzysu. Aby stało się to realne, muszą być możliwości realizacji zakładanych celów. Jedną z takich możliwości stworzy uchwalenie przez Sejm ustawy o ratyfikacji Układu Europejskiego, ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia