1 kadencja, 11 posiedzenie, 2 dzień (20.03.1992)
10 punkt porządku dziennego:
Interpelacje i zapytania.
Poseł Jerzy Hrybacz:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zwracam się do pana ministra przemysłu i handlu z pytaniem w następującej sprawie. Zaniepokojenie znacznej części wyborców województwa gorzowskiego budzi kondycja zakładów wchodzących w skład byłego Zrzeszenia Przemysłu Ciągnikowego ˝Ursus˝. Problem ten jest zresztą szerszy i dotyczy skali ogólnokrajowej. Pamiętać bowiem trzeba, iż 8 dzisiaj już samodzielnych przedsiębiorstw państwowych zatrudnia około 24 tys. pracowników i włada mieniem ponad 10,5 bln zł. Na skutek afery związanej ze Spółką Art ˝B˝ utracono wiele miesięcy tak potrzebnych na przeprowadzenie głębokiej restrukturyzacji tej części przemysłu. Czas ten utracono dlatego, ponieważ po zakupieniu całej produkcji ˝Ursusa˝ przez wyżej wymienioną spółkę przed przemysłem ciągnikowym zarysowały się perspektywy rozwoju. Dzisiaj wiemy, w jaki sposób Spółka Art ˝B˝ doszła do posiadania swoich pieniędzy. Pomimo zdecydowanie negatywnego oddźwięku społecznego ówczesny rząd nie podjął żadnych stosownych kroków. Mało tego, ustalono symboliczne cło na sprowadzone do kraju ciągniki, a człowiek, który miał ratować upadającą spółkę, działa dzisiaj na korzyść konkurencji ˝Ursusa˝. Mam tutaj na myśli pana Aleksandra Gawronika i jego amerykańskie traktory. Słyszy się pogłoski o sprowadzaniu do Polski po cenach dumpingowych traktorów ˝Białoruś˝ i ˝Zetor˝. Dzieje się to w chwili, gdy sytuacja finansowa poszczególnych zakładów byłego ZPC, aczkolwiek niejednolita, jest, generalnie rzecz biorąc, bardzo zła. Zakłady te są zadłużone, wszczęto przeciwko nim postępowania egzekucyjne, większość z nich utraciła zdolność kredytową. Zakłady te znajdują się na progu bankructwa i od lata 1991 r. nie produkują. W tej sytuacji brakuje pieniędzy na wypłaty, rośnie zniecierpliwienie załóg, jest ogłoszone pogotowie strajkowe.
Występując przed Wysoką Izbą, mam świadomość, że rząd czyni pewne wysiłki, aby powstałą sytuację zmienić, a nowy program zakłada pomoc dla przedsiębiorstw państwowych.
Wysoka Izbo! Nie dopuszczam myśli, że kraj nasz nie będzie miał własnego przemysłu ciągnikowego. Dlatego pytam pana ministra, jaką widzi pan przyszłość dla tej gałęzi gospodarki?
Przebieg posiedzenia