1 kadencja, 11 posiedzenie, 2 dzień - Minister - Szef Urzędu Rady Ministrów Wojciech Włodarczyk

1 kadencja, 11 posiedzenie, 2 dzień (20.03.1992)


10 punkt porządku dziennego:
Interpelacje i zapytania.


Minister - Szef Urzędu Rady Ministrów Wojciech Włodarczyk:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Pani posłanka Danuta Waniek zwróciła się do prezesa Rady Ministrów z zapytaniem w sprawie sporu między parafią Św. Krzyża w Warszawie a Uniwersytetem Warszawskim o dwa budynki przy ul. Krakowskie Przedmieście 1 i 3 w Warszawie.

    Z upoważnienia premiera uprzejmie wyjaśniam, co następuje. Parafia zakonna księży misjonarzy pod wezwaniem Św. Krzyża w Warszawie wnioskiem z dnia 17 kwietnia 1990 r. zwróciła się do Komisji Majątkowej o przywrócenie własności nieruchomości położonych w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 1 i 3, przylegających do kościoła Św. Krzyża. Wniosek ten oparty był na postanowieniach art. 61 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. nr 29 poz. 154, z późniejszymi zmianami).

    Komisja Majątkowa uznała, iż wniosek księży misjonarzy może być rozpatrywany zarówno na podstawie art. 61 ust. 1 pkt 7, jak też na podstawie art. 61 ust. 2 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy. W pierwszym przypadku podstawą przywrócenia własności nieruchomości jest przejęcie nieruchomości objętych wnioskiem przez państwowe jednostki organizacyjne, bez tytułu prawnego. W drugim natomiast przypadku przekazanie na własność nieruchomości następuje w celu przywrócenia w nich sprawowania kultu religijnego lub szeroko pojętej działalności charytatywnej, opiekuńczej, wychowawczej i oświatowej. Nie jest zasadne natomiast twierdzenie, że przedmiotem postępowania regulacyjnego przed Komisją Majątkową mogą być wyłącznie nieruchomości zabrane Kościołowi przez byłe władze PRL. Omawiana sprawa była tematem kilku artykułów prasowych.

    Komisja Majątkowa wszczynając postępowanie regulacyjne zdawała sobie sprawę z jego kontrowersyjności. I dlatego też zgodnie z art. 63 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy zobowiązywano księży misjonarzy oraz Uniwersytet Warszawski do rokowań ugodowych.

    Rokowania te nie dały dotychczas żadnych rezultatów. W trakcie toczącego się postępowania regulacyjnego zarówno wnioskodawca, jak i uczestnik postępowania poszukiwali możliwości rozwiązań tej sprawy poza Komisją Majątkową, na co Komisja Majątkowa nie miała wpływu.

    W sprawie tej w dniu 12 listopada 1991 r. rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o podjęcie uchwały zawierającej powszechnie obowiązującą wykładnię art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Fakt skierowania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego ma o tyle ważne znaczenie w tej sprawie, iż może mieć wpływ na ocenę prawną roszczeń zgłaszanych przez parafię zakonną pod wezwaniem Św. Krzyża w Warszawie. Z tego też względu dalsze czynności w toku postępowania regulacyjnego mogą być podjęte po rozstrzygnięciu wyżej przedstawionego zagadnienia prawnego.


Powrót Przebieg posiedzenia