1 kadencja, 11 posiedzenie, 2 dzień (20.03.1992)
10 punkt porządku dziennego:
Interpelacje i zapytania.
Poseł Danuta Waniek:
Pytanie swoje kieruję do premiera Jana Olszewskiego w ślad za oświadczeniem, jakie wygłosiłam w Wysokiej Izbie 28 lutego br. Dotyczy ono sporu między parafią Św. Krzyża w Warszawie a Uniwersytetem Warszawskim o dwa budynki przy ul. Krakowskie Przedmieście 1 i 3. Spór ten toczy się od 2 lat, mimo że obiekty uniwersyteckie nie są objęte ustawą z 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, ponieważ budynek nie został zabrany Kościołowi po wojnie przez władze PRL.
Komisja Majątkowa rządu RP i Episkopatu Polski nie rozstrzygnęła dotychczas tego sporu, uznanego przez niektórych publicystów za gorszący. Ponieważ działalność Komisji Majątkowej toczy się poza zasięgiem opinii publicznej, a informacje o efektach jej pracy są zamieszczane w prasie bardzo rzadko, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
Na czym, zdaniem premiera, polega długotrwałość sporu między parafią Św. Krzyża a Uniwersytetem Warszawskim?
Dlaczego Uniwersytet Warszawski, mimo zapisanych po jego stronie praw, musi dziś bronić stanu swego posiadania?
Jakie stanowisko w tym sporze zajmuje strona rządowa?
O ile wiem, próby polubownego załatwienia sporu - a tego typu inicjatywy wykazywały władze uniwersytetu - spełzły na niczym, ponieważ, jak mi mówiono, parafia chce uzyskać tytuł własności budynków.
Pytam o te kwestie dlatego, ponieważ obserwując ten spór, odnoszę wrażenie, że władze uniwersytetu, na czele z jego rektorem, są osamotnione w tej dziwnej walce o zachowanie należnego stanu posiadania, a przecież powinny mieć naturalnego sojusznika w tym sporze - wszak UW jest uczelnią państwową i rząd powinien być reprezentantem interesów instytucji państwowej.
Pytam o to, ponieważ wiem, że podobny spór rozpoczyna się we Wrocławiu, również o budynki uniwersyteckie.
Przebieg posiedzenia