1 kadencja, 12 posiedzenie, 3 dzień (04.04.1992)
Oświadczenia.
Poseł Włodzimierz Wiertek:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pragnę złożyć swoje oświadczenie, mając świadomość, że poseł musi reagować w takim czasie, aby jego głos mógł wpłynąć na decyzje podejmowane przez rząd lub przez poszczególnych ministrów i aby ten głos był ostrzeżeniem dla tych, którzy w ramach prawa tworzą tzw. luki prawne, bo jak inaczej można interpretować decyzję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą, opublikowaną wczoraj w dzienniku ˝Rzeczpospolita˝. Cytuję: ˝W związku z objęciem systemem koncesjonowania i kontyngentowania benzyn i olejów napędowych wyłączono te towary z czasowych ograniczeń przywozów˝.
Zapytuję:
Jakie osoby i które spółki wiedziały o wprowadzeniu tych przepisów? Przez jaki czas ten przepis będzie obowiązywał?
Dlaczego do budżetu państwa nie wpłyną określone środki finansowe, które powinny wpłynąć z tytułu otrzymania zezwolenia na import paliwa z zagranicy?
Dlaczego my, posłowie, musimy biernie przypatrywać się temu procederowi i dowiadywać się o tych faktach ze środków masowego przekazu? Kiedy w kasie państwa brakuje pieniędzy na wszystko, my w majestacie prawa pozwalamy różnym rekinom finansowym na bogacenie się.
Dlatego jako poseł wyrażam kategoryczny sprzeciw wobec podejmowania takich decyzji, w takiej formie i w takim trybie. W wyniku tej decyzji osoby wcześniej poinformowane mogły i mogą zintensyfikować nadmierny import tych artykułów w celu osobistego wzbogacenia się. Oby nie powtórzyła się sytuacja analogiczna do afery alkoholowej.
Żądam od pana marszałka i Prezydium Sejmu zdecydowanych działań zmuszających pana ministra Glapińskiego do natychmiastowego przeciwdziałania w tej sprawie oraz ujawnienia osób i firm, które wykorzystały tę sytuację. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia