1 kadencja, 28 posiedzenie, 1 dzień (28.10.1992)
4 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druki nr 461 i 495).
Poseł Paweł Zalewski:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiając stanowisko Klubu Parlamentarnego Konwencja Polska w sprawie stanowiska Senatu dotyczącego nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chciałbym rozpocząć od generalnej uwagi. Mianowicie klub, który reprezentuję, uważa, iż prawo, które stanowimy, generalnie powinno mieć wymiar prorodzinny, tzn. powinno tworzyć takie warunki, w których rodzina jako to miejsce, w którym jednostka realizuje się najpełniej, ma najdoskonalsze warunki do wypełniania swoich funkcji. I z tej generalnej uwagi wynikają nasze zastrzeżenia do noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uważamy, iż nowela ta w sposób niewłaściwy uprzywilejowuje pewne grupy społeczne i odbywa się to kosztem rodzin, w których oboje rodzice wychowują swoje dzieci. Naszym zdaniem rozwiązania przyjmowane w tej Izbie powinny mieć wymiar całościowy, to znaczy że jeżeli taką nowelę byśmy wprowadzali, to dotyczyć ona powinna wszystkich rodzin, a więc nie powinna w jakiś sposób dyskryminować większości rodzin w Polsce. Uważamy, że polityka podatkowa powinna być tym instrumentem, który sprzyja wszystkim rodzinom, który pozwala im jak najlepiej wypełniać swoje funkcje. Rozumiemy jednak, że taka propozycja całościowego rozwiązania tego problemu jest niezwykle ryzykowna ze względu na to, iż w sposób bardzo wymierny obniża wpływy do budżetu. My jednak nie traktujemy polityki podatkowej jedynie jako instrumentu ˝napędzania˝ dochodów państwa. Uważamy, że obok tej ważnej funkcji podatki pełnią pewną funkcję motywacyjną stymulującą pewne procesy oraz zachowania ekonomiczne i społeczne.
Uważamy w związku z tym, że ta nowela powinna być wprowadzona w innym trybie - powinna być poprzedzona dyskusją o polityce podatkowej państwa, dyskusją całościową, która umożliwi uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania: jaka powinna być rola poszczególnych podatków w strukturze dochodów państwa (podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku obrotowego) oraz w jaki sposób podatki powinny wpływać na politykę rodzinną, politykę społeczną. Zatem opowiadamy się za taką właśnie dyskusją. Oczekujemy, że Ministerstwo Finansów przedstawi stanowisko w sprawie całościowej polityki podatkowej. Uważamy, że niestety ma ono tutaj wiele grzechów na sumieniu, traktuje bowiem podatki jako jedyny instrument ˝napędzania˝ dochodów budżetu państwa, co szczególnie przejawiło się w ostatnich propozycjach zmierzających do tworzenia nowych progów np. w podatku dochodowym od osób fizycznych. Oczekujemy od Ministerstwa Finansów przedstawienia pewnej całościowej wizji, pewnych zasad, na których powinna być oparta polityka podatkowa z uwzględnieniem problemu równomiernego obciążenia wszystkich członków rodziny podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przy czym uważamy, powtarzam, że powinno to dotyczyć wszystkich rodzin, a nie tylko pewnej ich kategorii, chociaż oczywiście zgadzamy się z tym, że jest to problem też bardzo istotny.
Kończąc, Klub Parlamentarny Konwencja Polska opowiada się za przyjęciem stanowiska Senatu i odrzuceniem propozycji komisji.
Przebieg posiedzenia