Poprzedni dokument Następny dokument

1 kadencja, 28 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Mirosław Sośnicki

1 kadencja, 28 posiedzenie, 3 dzień (30.10.1992)


8 i 9 punkt porządku dziennego:

   8. Sprawozdanie Komisji Systemu Gospodarczego i Przemysłu o poselskim projekcie uchwały w sprawie zobowiązania rządu do przedstawienia propozycji wyprowadzenia polskiego górnictwa węgla kamiennego z kryzysowej sytuacji ekonomiczno-finansowej i społecznej oraz zapewnienia tej branży właściwego miejsca i roli w polskiej gospodarce (druki nr 391 i 456).
   9. Sprawozdanie Komisji Systemu Gospodarczego i Przemysłu oraz Komisji Polityki Społecznej o poselskim projekcie uchwały w sprawie procesu restrukturyzacji województwa wałbrzyskiego i likwidacji kopalń zagłębia wałbrzyskiego (druki nr 350 i 506).


Poseł Mirosław Sośnicki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Liberalno-Demokratycznego mam zaszczyt zaprezentować Wysokiej Izbie stanowisko klubu dotyczące projektu dwóch uchwał: w sprawie sytuacji w górnictwie oraz restrukturyzacji województwa wałbrzyskiego. Posłowi, który swój mandat uzyskał w okręgu nr 12, a więc w województwie wałbrzyskim, wypada zacząć wystąpienie od omówienia projektu uchwały w sprawie restrukturyzacji województwa wałbrzyskiego i likwidacji Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego.

    W grudniu 1990 r. trzy kopalnie wałbrzyskie postawiono w stan likwidacji. W kwietniu 1992 r. objęto likwidacją kopalnie w Nowej Rudzie. Decyzje te oznaczają całkowitą likwidację górnictwa węglowego w województwie wałbrzyskim. Należy podkreślić, że wszystkie decyzje o likwidacji kopalń są słuszne. Kopalnie wałbrzyskie praktycznie już 40 lat temu powinny zostać zamknięte. W systemie socjalistycznej gospodarki taka decyzja nie mogła zostać podjęta. To ponad 40-letnie dokładanie do deficytowych kopalń drogo nas dzisiaj kosztuje.

    Wysoka Izbo, uchwałą Rady Ministrów województwo wałbrzyskie zostało uznane za rejon zagrożony. Już dzisiaj wskaźnik bezrobocia w tym województwie należy do największych w kraju, a proces zwolnień górników z likwidowanych kopalń praktycznie nie został jeszcze rozpoczęty. Nie chciałbym tutaj przedstawiać czarnych scenariuszy. Pragnę powiedzieć mieszkańcom województwa wałbrzyskiego, że jest dla nich szansa. Aby mogła zostać wykorzystana, potrzebne jest spełnienie kilku warunków. Zanim je omówię, chcę się zwrócić z apelem do koleżanek posłanek i kolegów posłów, zwłaszcza tych, którzy tak jak ja uzyskali swój mandat w regionie zagrożonym, o poparcie uchwały dotyczącej restrukturyzacji województwa wałbrzyskiego. Nie chodzi tutaj o zawody, który z regionów w naszym kraju jest najbardziej zagrożony, nie chodzi o przysłowiową palmę pierwszeństwa. Przyjęcie przez Wysoką Izbę uchwały umożliwi zdecydowane przyspieszenie, a co jest również ważne, w pewien sposób uporządkowanie procesów restrukturyzacyjnych rozpoczętych w województwie wałbrzyskim.

    Już 2 lata temu rząd, rozumiejąc zagrożenie, powołał pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji regionu wałbrzyskiego. W maju 1991 r. pełnomocnik rządu przedstawił program restrukturyzacji tego regionu. Program ten został pozytywnie zaopiniowany i przyjęty przez Sejmik Samorządowy Województwa Wałbrzyskiego. Elementy tego programu można znaleźć w założeniach polityki społeczno-gospodarczej nie tak dawno przyjętych przez Sejm. Chodzi tutaj o rady regionalne zarządzające procesami restrukturyzacji oraz o fundusze regionalne.

    Często się słyszy opinie, padały nawet takie głosy na tej sali, że zmarnowano ostatnie 2 lata. Tymczasem nie jest prawdą, że nie zrobiono nic, zrobiono dużo. Do pozytywnych zjawisk należy z całą pewnością zaliczyć zrozumienie istoty procesów restrukturyzacyjnych. W ślad za tym poszło żmudne, często bardzo trudne, tworzenie struktur, zdolnych współdziałać w ramach procesów restrukturyzacji, i narzędzi. Powołano do życia Fundację Regionu Wałbrzyskiego, która jest zdolna zarządzać funduszem regionalnym. Powstały i powstają struktury gotowe, które mają wspomagać proces restrukturyzacji. Wiele gmin powołało tzw. korespondentów terenowych, których zadaniem jest wspomaganie small biznesu oraz zbieranie danych do tworzącego się banku informacji. Działające biura Agencji Rozwoju Regionalnego czy izby gospodarcze, nie czekając na wejście w życie ustawy o izbach, postanowiły powołać izbę regionalną. Powstał Wojewódzki Związek Pracodawców. W ostatnich klasach szkół średnich wprowadza się program dotyczący zarządzania małym przedsiębiorstwem, a w filii Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu uruchomiono pomaturalną szkołę zarządzania biznesem.

    Wymieniłem zaledwie część przedsięwzięć. Wykonano wiele bardzo trudnych zadań świadomie, tworząc struktury wspierające proces restrukturyzacji. Bez nich restrukturyzacja byłaby tylko kolejnym hasłem bez pokrycia.

    Wysoka Izbo, Klub Liberalno-Demokratyczny będzie głosował za przyjęciem uchwały w sprawie restrukturyzacji województwa wałbrzyskiego i likwidacji Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego.

    W tym miejscu zwracam się do autorów wniosku mniejszości o wyrażenie zgody na oddzielne głosowanie nad punktami zawartymi we wniosku mniejszości. Umożliwi to nam przyjęcie dwóch pierwszych punktów zawartych we wniosku mniejszości. Uważamy, że w rozwiązaniach dotyczących województwa wałbrzyskiego, które zaproponuje rząd, powinny znaleźć się następujące elementy: powołanie jednego likwidatora Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego, utworzenie funduszu regionalnego oraz wyznaczenie osób czy też instytucji, które zarządzałyby procesami restrukturyzacji w województwie, powołanie w Wałbrzychu delegatury Ministerstwa Przekształceń Własnościowych.

    Proponujemy, aby część środków uzyskanych dzięki prywatyzacji zasiliła fundusz regionalny, to samo może dotyczyć środków odprowadzanych z województwa na fundusz ochrony środowiska. Proponujemy, aby środki zaoszczędzone na dotacji do wydobycia węgla zasilały fundusz regionalny. Powinna również zapaść szybko decyzja co do dalszego funkcjonowania pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji regionu wałbrzyskiego. W wypadku uznania misji pełnomocnika za spełnioną, proponuję przekazanie etatów biura pełnomocnika na rzecz Fundacji Regionu Wałbrzyskiego.

    Wysoka Izbo, Klub Liberalno-Demokratyczny będzie głosował za odrzuceniem uchwały dotyczącej górnictwa węglowego. Powodem tej decyzji jest to, że projekt uchwały jest merytorycznie zły. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia