VI kadencja

opis sprawy

Interpelacja w sprawie używania arthrotec forte jako pigułki aborcyjnej

Interpelacja nr 5524

do ministra zdrowia

w sprawie używania arthrotec forte jako pigułki aborcyjnej

   Szanowna Pani Minister! Arthrotec Forte, lek stosowany przy chorobach stawów i kości, w ostatnich latach stał się niezwykle popularny. Według wyników badań podanych przez Ministerstwo Zdrowia jego sprzedaż od 2006 r. wzrosła ponad dwukrotnie, co nie ma bezpośredniej korelacji ze wzrostem zachorowalności na choroby kości i stawów.

   Z doniesień medialnych dowiadujemy się, że Arthrotec Forte jest tzw. ˝domową pigułką aborcyjną˝. Stosowanie Arthrotecu Forte w dużych dawkach, do dziewiątego tygodnia ciąży, powoduje poronienie. Aborcja dokonywana w taki sposób często jest groźna również dla matki. Przedawkowanie Arthrotecu Forte może doprowadzić do zakrzepicy żył, a w konsekwencji do śmierci. Ponadto notowane są przypadki, kiedy nie dochodzi do poronienia, a jedynie do groźnego uszkodzenia płodu.

   Arthrotec Forte jako lek sprzedawany na receptę powinien być dostępny jedynie dla osób chorych na choroby stawów i kości. Jego dostępność bez recepty w Internecie jest jednak powszechna.

   Dlatego też zwracam się z następującymi pytaniami:

   1. Czy problem używania Arthrotecu Forte do celów aborcyjnych jest znany ministerstwu?

   2. Jakie kroki podjęło ministerstwo do tej pory w sprawie informowania o szkodliwości zażywania Arthrotecu Forte jako środka poronnego?

   3. Czy resort posiada dane z badań nad szkodliwością Arthrotecu Forte, jeżeli były przeprowadzone takie badania, to jakie są ich wyniki?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Zbigniew Matuszczak

   Chełm, dnia 7 października 2008 r.