IV kadencja

Interpelacja w sprawie wypłacania zasiłków więźniom zakładów karnych przez opiekę społeczną

Interpelacja nr 3839

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie wypłacania zasiłków więźniom zakładów karnych przez opiekę społeczną

   Szanowny Panie Premierze! Co najmniej kilkudziesięciu więźniów zakładów karnych w naszym regionie dostaje pieniądze z opieki społecznej. Zdaniem wielu to niemoralne, ale takie mamy prawo. Mimo że w więzieniu ma się wikt i opierunek, to okazuje się, że niektórzy więźniowie mogą liczyć także na dodatkowy zastrzyk finansowy. Więźniowie, którzy na wolności dostawali świadczenie (rentę socjalną albo stały zasiłek) z ośrodka pomocy społecznej, nie tracą do niego praw także za kratkami. Mogą co najwyżej narzekać, że dostają tylko 30% tego, co na wolności.

   Za mieszkanie też płacą. Miesięczny zasiłek stały wypłacany przez opiekę społeczną to 418 zł. Taka sama jest wysokość renty socjalnej. Delikwent, który trafia za kratki, dostaje co miesiąc 30% tej sumy, czyli 125 zł. To nie jest nasz wymysł. Jesteśmy zobowiązani do wypłacenia świadczenia także więźniom - tłumaczy ten fakt pani Elżbieta Bronakowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie. Takie przepisy są niemoralne. Na dodatek, jeśli więzień jest osobą samotną, MOPS jest zmuszony płacić za jego mieszkanie. W Zakładzie Karnym w Iławie w zeszłym miesiącu stały zasiłek odebrało 12 więźniów. Renty dostało 33 osadzonych. Na ekstra kasę mogą liczyć także więźniowie z Kamińska. Tu zasiłek i renty w kwietniu 2003 r. dostało 78 więźniów. Także niektórzy podziwiający świat zza krat w barczewskim zakładzie karnym mogą liczyć na pomoc społeczną. W zeszłym miesiącu z takiego ˝wsparcia˝ skorzystało 21 więźniów.

   Co mogą zrobić z pieniędzmi? Dwa razy w miesiącu każdy więzień ma prawo do zakupu artykułów żywnościowych i tytoniowych w kantynie.

   Z uwagi na powyższe zobowiązany jestem do zadania panu premierowi pytania, na które oczekuję odpowiedzi: czy w naszym regionie pomoc społeczna musi wypłacać zasiłki więźniom zakładów karnych?

   Z poważaniem

   Poseł Adam Ołdakowski

   Bartoszyce, dnia 22 maja 2003 r.